Kryptokariera – odpowiednie studia do pracy w kryptowalutach

Adam Betka Kwiecień 4, 2019
0 people like this post
Kryptokariera

Kariera, czy Kryptokariera? Gwałtowny rozrost globalnego zainteresowania kryptowalutami stworzył możliwość kryptokariery. Kryptowaluty przestały być rozwijane jedynie przez grupę pasjonatów skupiających się na anonimowych forach internetowych. Na naszych oczach powstają setki nowych firm w kryptowalutach widzących świetlaną przyszłość. Także giganci cyfrowi, o światowej już renomie, coraz częściej swój wzrok kierują na rozwój i wdrażanie usług związanych z blockchainem.

Firmy takie jak Microsoft i Amazon oferują już, na swoich platformach obliczeniowych, możliwość zbudowania własnego blockchainu. Potentaci komunikacyjni również weszli do gry – Telegram prace nad swoją kryptowalutą GRAM rozpoczął już dwa lata temu, a z najnowszych doniesień wynika, że za zamkniętymi i pilnie strzeżonymi drzwiami, Facebook buduje drużynę inżynierów obeznanych w technologii blockchain, aby w niedalekiej przyszłości wdrożyć kryptowaluty do swoich aplikacji.

Wszystko to wskazuje na rosnące zainteresowanie rynku pracownikami zaznajomionymi z krypto. Jak pokazałem w artykule: Krypto Praca, inżynier pracujący nad architekturą systemu kryptowalut, jest w stanie zarobić średnio 19 tyś. PLN na start.

Kryptowaluty, będąc fascynującą lecz raczkującą technologią, przyciągają w dużej mierze ludzi młodych. Nie jeden z was kryptopasjonatów, być może znajduje się w wieku, w którym dokonać musi decyzji o wyborze kierunku studiów. Dobrze zatem byłoby połączyć wasze zainteresowania z dobrze płatną pracą.

W dzisiejszym artykule odpowiem więc, jaki kierunek studiów wybrać, aby wasza kryptokariera rozkwitła na dobre. Zapraszam!

Kryptokariera nie potrzebuje studiów!

Zaskoczeni? Wasza kryptokariera nie potrzebuje studiów. Tak, właśnie. Nie musicie kończyć żadnych studiów, aby mieć szansę pracować w firmie technologicznej zajmującej się kryptowalutami. Tak samo, jak nie musicie studiować żeby stać się świetnymi inżynierami, programistami, czy malarzami. Studia są zaledwie pewną drogą do osiągnięcia waszego celu, jakim jest nauka danego zawodu który kochacie i praca w nim.

Jednak droga może być zupełnie inna. Być może, zdecydowanie skuteczniej uczycie się samemu? Potraficie zgłębiać zakamarki internetu w których to odnajdujecie mądrość większą niż na jakimkolwiek uniwersytecie?

Niestety, smutna rzeczywistość jest taka, że posiadanie dyplomu pomaga. Patrzy na niego wasz przyszły pracodawca, patrzą na niego odbiorcy waszych słów, kiedy to przemawiacie na konferencji. Dyplom ukończenia kierunku akademickiego jest symbolem waszych umiejętności (nawet jeśli nie do końca je posiadacie). Posiadanie go pomoże wam w znalezieniu pracy.

Narzekanie na system wyższej edukacji, nie jest dziś moim celem. Chciałbym jedynie zwrócić waszą uwagę, że istnieje inna droga potencjalnej kariery. Wymaga ona oczywiście ogromnej dyscypliny w samonauczaniu. Nikt nie wyznaczy wam godzin w których przyswajać będziecie wiedzę. Jest to zatem droga trudniejsza, lecz nie niemożliwa.

Nie ma się również co dziwić, że dyplom postrzegany jest jako zaświadczenie waszych zdolności. Osoby po studiach, niejako gwarantują swoim stopniem naukowym to, że daną porcję wiedzy przyswoili. Przyszły pracodawca ma zatem jakąś gwarancje, że rzeczywiście potraficie robić rzeczy o których mówicie.

Nieskończenie studiów stawia was w trudniejszym położeniu, gdyż swoimi czynami i efektami pracy musicie zaświadczyć, że znacie się na danej dziedzinie. Jest to trudniejsze, lecz w momencie gdy się wam już uda, szacunek współpracowników i szefa będzie zdecydowanie lepszy.

Jak widzicie, istnieje alternatywna do studiów ścieżka kształcenia. Zastanówmy się jednak jakie kierunki pomogą wam rozpocząć kryptokarierę.

Kryptokariera, a wyższe wykształcenie

Młody wiek technologii kryptowalut sprawia, że jakikolwiek kierunek studiów nie obierzecie, będzie on pochodną do krypto. Mimo że, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Coinbase, 41% czołowych światowych uczelni wyższych posiada już w swojej ofercie kursy związane z kryptowalutami i ich technologią, a uniwersytety takie jak MIT czy Stanford prowadzą nawet własne centra badawcze w tej dziedzinie, na podobne standardy w Polsce przyjdzie nam jeszcze zaczekać.

Dlatego więc, decydując się na naszą kryptokarierę, jesteśmy zmuszeni wybrać kierunek związany lub zbliżony do tego, czym są kryptowaluty. A czym konkretnie są?

Kryptowaluty to złożenie wielu dziedzin. Ich najmniejsze cegiełki zbudowane są z matematyki, kryptografii i teorii informatycznych. W społeczeństwie funkcjonują na zasadach ekonomii, behawiorystyki i psychologii społecznej. Ich implementacja wymaga typowych umiejętności deweloperów biznesowych, jako że, większość waszej pracy polegać będzie na rozmowach i przekonywaniu do siebie klientów. Kryptowaluty zaczyna się również wykorzystywać do monitorowania łańcuchów dystrybucji w logistyce (czym chociażby zajmuje się Ambrosus), dlatego więc kryptokariera wymaga szerokiej gamy zdolności.

W skrócie, każdy znajdzie zadanie odpowiednie dla siebie. Żeby jednak w pełni zrozumieć i cieszyć się z naszej kryptopracy, musimy zagłębić się we wspaniały i intrygujący świat matematyki i kodu. Złamać bezpieczne bariery i udać się w niezapomnianą podróż do głębin nauki i ludzkiego poznania.

Jakie kierunki studiów będą dla tego najbardziej odpowiednie?

Przedstawiam Wam 3 moich faworytów. Postanowiłem, że zamiast zwykłej drogi, zaprezentuje wam swoiste hybrydowe połączenie różnych kierunków wiedzy, dzięki którym zyskacie niemożliwe do zastąpienia na rynku pracy i wysoko cenione w świecie kryptokariery umiejętności.

Kryptokariera - Informatyka

1. Informatyka i Programowanie

Pierwszą drogą nauki jaką możecie podjąć jest kierunek informatyczny. Jako łączący w sobie matematykę, wiedzę z zakresu funkcjonowania komputerów i sieci, a także programowania, będziecie w stanie podjąć się szerokiej gamie prac związanej z kryptowalutami.

Możecie – zajmować się fundamentalnymi sprawami związanymi z kryptowalutami i blockchainem, czyli badać i rozwijać samą technologię. Jedną z takich możliwości jest chociażby praca nad niezwykle ciekawymi protokołami konsensusu, takimi jak Proof of Work, bądź inne jego wariacje, jak POS czy BFT. Protokoły konsensusu to niezwykle interesujące zagadnienie – to właśnie na nich opiera się cała ekonomia i funkcjonowanie kryptowalut. POW (Proof of Work) zapewnia na przykład, że nieznający się użytkownicy sieci Bitcoina mogą dojść do porozumienia i bezpiecznie wysłać transakcję, wiedząc, że istnieją górnicy popychani czekającą na nich w bloku nagrodą, którzy z chęcią dostarczą mocy, aby transmitować ich transakcję.

Mówiąc mniej abstrakcyjnie – wyobraźcie sobie, że znajdujecie się w grupie osób. Nikt z was nie zna pozostałych uczestników, naturalnie więc nie jesteście w stanie zaufać żadnej ze stron. Musicie jednak dojść do zgody i wykazać się zaufaniem w pewnej sprawie. Jak tego dokonać?

Właśnie ten problem rozwiązują protokoły konsensusu. Praca nad ich fundamentalnych rozwojem stwarza więc niezwykle ciekawą możliwość w waszej przyszłej kryptokarierze. Nie obejdzie się jednak bez solidnej znajomości informatyki!

 Zdolności z zakresu informatyki pozwalają wam również ruszyć ścieżką programisty, budującego na przykład dApps – zdecentralizowane aplikacje. Czym one są? Są to po prostu aplikacje zbudowane na sieci Ethereum, bądź innym blockchainie posiadającym smart contractu. Zdecentralizowane, gdyż opierają się na systemach nie posiadających centralnej jednostki zarządzającej. Weźmy chociażby Ethereum. Kto decyduje o rozwoju projektu, o podejmowanych w nim decyzjach o dalszym rozwoju? Użytkownicy, dlatego więc możemy nazwać je zdecentralizowaną siecią (oczywiście jest to duże uproszczenie, lecz na potrzeby tego artykułu wystarczy).

W kryptowalutach, na przyszłego programistę, czeka zupełnie nowy świat. Niezbadany, nieprzenikniony, pełen możliwości. Zdecentralizowane rynki predykcyjne, otwarte ekonomie finansowe, protokoły bezpieczeństwa, światy wirtualne i wiele więcej. Dlatego jeżeli twoja pasja wiąże się z pisaniem kodu, kryptowaluty doświadczą ci niezapomnianych wrażeń.

2. Matematyka i Kryptografia

Być może dla niektórych studiowanie czystej matematyki może okazać się niczym bezpośredni kontakt z samym Diabłem, jednak to właśnie matematyka w zadziwiająco dokładny sposób opisuje nasz świat.

Uwielbiam słowa księdza i fizyka Michała Hellera, który mówi, że matematykę się odkrywa, nie wymyśla.

Matematyka stanowi pień, sam najgłębszy trzon kryptowalut. To właśnie kryptografia funkcji eliptycznych odpowiada za bezpieczeństwo Bitcoina. Poznanie annałów matematyki sprawi, że przyszły pracownik nie tylko rozwinie w sobie niezwykłą wręcz zdolność myślenia i rozwiązywania skomplikowanych problemów z dziedziny technologii, lecz również pozwoli mu, korzystając z narzędzi np. statystyki, gromadzić i analizować dane znajdujące się na blockchainie.

Abstrakcja którą rozwijają i posługują się matematycy zbliża ich bardziej do artystów, niż naukowców.

Wbrew pozorom, każda rozwijająca się w zakresie technologii firma powinna posiadać, nie jednego, lecz cały zespół wybitnych matematyków. Zdolności matematyczne więc, podparte szczególną znajomością szyfrów i kryptografii, dotychczas należycie niedoceniane, staną się jedną z najbardziej pożądanych u pracowników umiejętności. I to nie tylko w kryptokarierze!

3. Elektronika i Logistyka

Połączenie takich technologii jak IoT i blockchain stanowi wyzwanie największej wagi. Po co nam w końcu dobrodziejstwa technologii kryptowalut, jeżeli nie możemy wdrożyć ich poza globalną Siecią, w fizyczny świat.

Jak mogliście dowiedzieć się w poprzednich artykułach opublikowanych na blogu, dane przesyłane na blockchain mogą mieć różną postać. Oznacza to, że nie muszą być one transakcjami, jak w przypadku kryptowalut typu Bitcoin lub anonimowe Monero, lecz również np. informacjami o fizycznych produktach. Jest to oczywiście o wiele bardziej skomplikowane, jednak taka cecha blockchainu, otwiera pole do dużej wynalazczości.

Wiedza z zakresu elektroniki i logistyki umożliwia nam budowanie rozwiązań opartych na blockchainie w sferze łańcuchów dystrybucji. Możemy zastosować wszelkiego rodzaju sensory, którymi śledzimy np. temperaturę naszej paczki – następnie dane te transmitowane są bezpośrednio na blockchain.

Takie rozwiązania sprawiają, że blockchain może być wykorzystany do zagwarantowania większego bezpieczeństwa żywności i leków.

W szukaniu przyszłej ścieżki kariery ważne jest poprawne zidentyfikowanie globalnych trendów. Jeżeli nie chcemy zostać wygryzieni przez rosnącą automatyzację, musimy stać się nie tylko profesjonalistą w swojej dziedzinie – ważne jest, abyśmy posiadali specjalistyczną wiedzę, trudną w nauce, nieliniową.

Taką właśnie wiedzą jest tworzenia systemów elektronicznych, znając jednocześnie dogłębnie branżę logistyczną. Pozwoli to nam na obranie wyjątkowej drogi naszej kryptokariery.

4. + Bonus – Krypto potrzebuje piękna!

Jeżeli nie odnajdujesz się w meandrach kodu, a osoby które go piszą są dla ciebie czystymi świrami, a twoje zainteresowania wiążą się bezpośrednio ze sztuką, czemu by nie przenieść twojego talentu tam, gdzie najbardziej go potrzeba? 

Kryptowaluty, pomimo rosnącego zaangażowania wszelkiego rodzaju specjalistów, nadal posiadają jedno krytycznie słabe ogniwo. Nie ma w nich piękna.

Cóż, jest w pewien sposób, jednak to właśnie warty wizualnej, przykuwającego wzrok interfejsu użytkownika, brakuje oprogramowaniu obsługującego technologię kryptowalut. Dotychczas nie było ono potrzebne, gdyż kryptowalutami zainteresowani byli zazwyczaj specjaliści, którymi szare bloki, trudnych w zrozumieniu aplikacji, nie przeszkadzały.

Jeżeli jednak chcemy, aby kryptowaluty osiągnęły swój pełen potencjał i masową adopcję, potrzeba im piękna. Potrzeba designu niczym z lat świetności Apple, który raz na zawsze odmieni spojrzenie ludzi na kryptowaluty. Jeśli zwykły człowiek ma zamiar używać Bitcoina, metaforyczna sterta obskurnych kabli musi zostać ukryta pod dziełem sztuki w postaci pięknego interfejsu. Adopcja blockchain jako technologii, nastąpi dopiero wtedy, kiedy ludzie nawet nie będą wiedzieli, że z niego korzystają.

Dlatego jeśli pasjonuje cię sztuka i grafika, pomyśl o kryptokarierze.

Podsumowanie – kryptokariera

Odpowiednie studia otwierają wam wiele dróg w przyszłej kryptokarierze. Jednak nie zapominajcie o tym, że aby w pełni zrozumieć kryptowaluty i cieszyć się z pracy w tym sektorze, będziecie musieli włożyć w waszą edukację ogrom pracy własnej.

Jest to technologia tak nowa i pionierska, a jej pola niezbadane, że nie wszystko mieści się w uniwersyteckich standardach. Wiele z tych rzeczy nauczy was jedynie praktyka, jednak dobre wykształcenie zapewni wam solidne podstawy. Nie lekceważcie tego.

Wiedząc jak ważna jest edukacja, Ambrosus współpracuje z czołowymi Szwajcarskimi Politechnikami w celu rozwoju i przygotowania studentów do przyszłej pracy w kryptowalutach.

Oferujemy również staże w naszej firmie. Jeżeli jako student jesteś zainteresowany kryptokarierą, zgłoś się do nas! Ambrosus Team (Klik!)

Category: Zdrowie
  • 0
  • 486
Adam Betka

Cześć, jestem Adam. Fascynuje się kryptowalutami i technologią z nimi związaną. Na moim blogu znajdziecie wiele ciekawych artykułów na temat Bitcoina, altcoinów, blockchaina i innych cudów na kiju.

Leave your comment