Ambrosus wprowadza technologię Sidechain

Adam Betka Maj 23, 2019
4 people like this post
Ambrosus wprowadza technologię sidechain

Sidechain to ciekawe rozwiązanie techniczne, mogące rozwiązać niektóre problemy skalowalności kryptowalut.

Dla osoby fascynującej się technologią kryptowaluty nie są niczym obcym. Zapewne słyszał on o Bitcoinie, być może również o nieco młodszym, acz bardziej zaawansowanym technicznie Ethereum. O jego uszy mogły się obić takie pojęcia jak altcoin – alternatywna kryptowaluta, bądź blockchain – łańcuch bloków. Jakież musi być jego zaskoczenie, kiedy okazuje się, że świat kryptowalut pełny jest niezbadanych dotąd zakamarków. W każdym z nich znajdziemy coraz to bardziej egzotyczne pojęcia. Uwikłanie się z nimi wszystkimi wymaga godzin pracy, jednak mówiąc szczerze – jest to warte naszego zaangażowania. Kryptowaluty są, już dziś mogę to powiedzieć z pewnością, ogromnym postępem jaki dokonuje się w dziedzinie finansów. Częstym porównanie, które nawet lubię, jest – Internet zrewolucjonizował to jak przekazujemy między sobą , globalnie, informacje. Kryptowaluty zrewolucjonizują to, jak w skali całego świata przesyłamy między sobą pieniądze i wartość.

Zanim to się stanie, pozostało jeszcze trochę czasu. Jeśli myślisz, że jest już za późno, odwiodę Cię od tej myśli. Kryptowaluty znajdują się w tym samym momencie, w którym Internet był w latach 90 ubiegłego wieku. Dopiero zaczynamy zabawę.

Od czego zacząć naszą przygodę z kryptowalutami?

Od czego jednak zacząć swoją przygodę z kryptowalutami? Jeśli jesteś tu nowy – patrz, obserwuj się i ucz. Na moim blogu, a także w wielu innych ciekawych miejscach w sieci, jak np.: forum.bitcoin.pl, znajdziesz bogate źródła wiedzy i informacji. Na sam początek, dobrze byłoby zaznajomić się odrobinę z tym pojęciowym misz-masz.

Wyjaśnienia wszystkich tych przedziwnych słów, takich jak blockchain, altcoin, itd. znajdziesz w świetnie opracowanym słowniczku, przygotowanym przez Szymonwsieci: Słownik pojęć technologii blockchain i kryptowalut.

Ja dziś skupię się na nieco innej rzeczy. Technologii sidechain, czyli łańcuchach bocznych. Jest to skomplikowane zagadnienie technologiczne, zatem jeśli nie wiesz jeszcze wiele o kryptowalutach, najpierw zaznajom się z podstawami. A obytym już starym, kryptowalutowym wyjadaczom mówię, zapraszam serdecznie do artykułu! Dzisiaj zajmiemy się sidechainami i spojrzymy, jak z ich implementacją radzi sobie kryptowaluta Ambrosus. Ale najpierw krótkie wprowadzenie.

Ambrosus wprowadza technologię sidechain do swojego blockchaina: AMB-NET

Sidechain – łańcuch boczny, rozwiązaniem skalowalności blockchain?

Sidechain czyli łańcuch boczny (inne określenie – childchain) jest odseparowanym blockchainem działającym równolegle do łańcucha głównego. Łańcuch boczny ma zazwyczaj charakter prywatnej sieci, z określoną formą interoperacyjności z głównym blockchainem. Największymi atutami sidechainów jest zdecydowanie fakt, że mogą mieć zupełnie inne cechy, aniżeli łańcuch główny. Zatem różnić może się protokół konsensusu – główna sieć może dochodzić do globalnej zgody za pomocą np. POW (Proof of Work – protokół znany z Bitcoina), przepustowość sieci, jej możliwości w przesyle transakcji na sekundę.

Historia sidechainów rozpoczyna się w 2014 roku, kiedy to grupa kryptografów obecnie w większości związana z firmą Blockstream opublikowała dokument prezentujący koncepcję łańcuchów pobocznych: „Enabling Blockchain Innovations with Pegged Sidechains”. Sidechainy przedstawione zostały jako rozwiązanie niektórych problemów Bitcoina. Zamiast zmieniać całą główną sieć, można było od teraz wprowadzić sidechain – do głównego łańcucha dodać „drugą warstwę”. Dzięki pewnym ustępstwom, jak zmniejszona decentralizacja w obrębie sidechainu, bylibyśmy w stanie procesować zwiększoną liczbę transakcji na sekundę lub pośrednio wprowadzić nową klasę obiektów do Bitcoina. Ważne jest, że sidechain pozostaje całkowicie niezależny od głównego łańcucha – jeżeli jakikolwiek błąd wystąpi w jego obrębie, łańcuch główny nie zostanie narażony na niebezpieczeństwo. Ma to jednak swoje konsekwencje i jak każda technologia w kryptowalutach jest sztuką ustępstw.

Sidechain to sztuka pójścia na pewne ustępstwa

Zatem jak możecie zauważyć, technologia sidechain oferuje wiele ciekawych rzeczy. Owszem, koszty zapewnienia łańcuchowi pobocznemu bezpieczeństwa i sama ilość pracy potrzebna do utworzenia łańcucha dziecięcego sprawiają, że w obecnym stopniu rozwoju technicznego, technologia ta nadaje się do kilku rzeczy. Pierwszą i najważniejszą z nich jest…. Kreowanie własnych tokenów! Możecie zapytać, cóż przecież do tego samego można wykorzystać sprawdzone już Ethereum – robimy to mniejszym kosztem, a i gwarancja, że wszystko będzie działało jak należy jest większa. Zgodzę się z tym stwierdzeniem.

Dlatego Ambrosus nie próbował walczyć z tym, wprowadzając do własnego blockchainu – AMB-NETu – technologię sidechain. Zamiast tego celuje w niszę: łańcuchy dziecięce Ambrosus są idealne do zastosowania w przypadku kiedy posiadamy biznes wykorzystujący blockchain Ambrosus oraz korzystamy z urządzeń IoT od AMB w celu optymalizacji procesów w obrębie naszego łańcucha dostaw w przedsiębiorstwie. Dzięki sidechain, możemy stworzyć np. token lojalnościowy dla klientów naszego sklepu/biznesu.

Ambrosus nie robi z sidechainów fundamentu swojej projektu, jak można to zauważyć w przypadku innych kryptowalut. Rozumiejąc, że łańcuchy poboczne są tylko pewnego rodzaju narzędziem, pomysłem na skalowanie blockchainu, który wiąże się z ustępstwami na jednym polu – np. centralizacji, w celu osiągnięcia np. zwiększonej liczby transakcji na sekundę, dodaje sidechainy do swojego arsenału możliwości deweloperskich w obrębie AMB -NET.

Jest to, według mnie, zdrowe i logiczne podejście wiedząc w jak wczesnej fazie rozwoju technologicznego znajdujemy się obecnie w przypadku sidechainów.

Sidechain na AMB-NET

Rozwój łańcuchów bocznych jest szczególnie ważny dla ogólnego wzrostu i wydajności AMB-NET: Aby ekosystem oparty na blockchainie był odporny, musi być zarówno bezpieczny, jak i skalowalny. Pełna dokumentacja dla deweloperów znajduję się pod tym linkiem: Ambrosus Sidechain Github.

Dla ekosystemu Ambrosus rozwój architektury sidechain ma kluczowe znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze, z pomocą łańcuchów bocznych, unikatowe formy zaangażowania klienta, takie jak programy lojalnościowe, aktywa tokenizowane i kupony specyficzne dla produktu, mogą być zarządzane z poziomu AMB-NET. Ta szansa znacznie rozszerza typy rozwiązań, które w ramach Ekosystemu Ambrosus mogą budować przedsiębiorcy, członkowie społeczności i deweloperzy.

Sidechain - Ambrosus AMB
Schemat działania sidechain od Ambrosus

Po drugie, sidechainy stanowią skuteczny sposób zarządzania szybkimi transakcjami bez narażania głównej sieci. Od Internetu Rzeczy (IoT), po mikropłatności, zwiększa to wartość oferty Ambrosus dla przedsiębiorstw, które chcą zarządzać i przechowywać potencjalnie miliony wpisów danych na AMB-NET po przystępnej cenie.

Sidechain - Ambrosus AMB
Dokumentacja techniczna: Github/ambrosus.

W raporcie Ambrosus Sidechain (KLIK!) znajdziecie pełny przegląd pojęcia łańcuchów bocznych, a także tego, co konkretnie wiąże się z PoC (Proof of Concept): Łańcuch boczny jest oddzielną siecią blockchain działającą równolegle do głównej sieci blockchain. Dokument “Ambrosus sidechain PoC” wyjaśnia, jak poprzez panel Hermes Dashboard przedsiębiorstwa i deweloperzy mają możliwość tworzenia tokenów w sieci Ambrosus dla programów lojalnościowych, niestandardowych aktywów i wielu innych.

Także zachęcam do zapoznania się z tym dokumentem. Jest on co prawda w języku angielskim, jeżeli dostanę sygnały od społeczności, jestem w stanie go przetłumaczyć.

Proces tworzenia własnego tokenu w blockchainie AMB-NET

Własny token na sidechain AMB-NET

Jeśli chodzi o tworzenie własnych tokenów na łańcuchu bocznym Ambrosus, pod tym linkiem znajdziecie szczegółowe objaśnienie jak tego dokonać! Korzystając z Mostu Ambrosus (Ambrosus Bridge), token jest tworzony w sieci głównej, a następnie może migrować do łańcucha bocznego, aby stać się jego własnym natywnym-tokenem, będącym własnością tworzącego i zarządzanym przez określone przedsiębiorstwo. Jak widać na poniższym zdjęciu, w hipotetycznym scenariuszu firma taka jak „Starbucks” byłaby w stanie stworzyć swój własny, unikalny token lojalnościowy, a następnie wykorzystać go do nagrodzenia wszystkich swoich klientów w oparciu o sieć Ambrosus!

Ten, zaawansowany technicznie i wciąż posiadający wiele ciekawych funkcji do wdrożenia, sidechain wskazuje na zupełnie nową domenę dla aplikacji kryptowalutowych w przyszłości.

Ostatecznie, sidechainy stanowią znaczące ulepszenie zakresu i możliwości zastosowania sieci Ambrosus. Każde przedsiębiorstwo zainteresowane wykorzystaniem tokena dla swoich klientów lub wydaniem nietrwałego tokena (NFT) dla określonego zestawu aktywów może bezproblemowo tego dokonać, z pełną kontrolą za pośrednictwem pulpitu Hermes. Dotyczy to przedsiębiorców Ambrosus, deweloperów, a następnie KAŻDEGO zainteresowanego przedsiębiorstwa z różnych sektorów gospodarki światowej. Ze względu na koncentrację Ambrosusa na zarządzaniu danymi przemysłowymi, jego architektura sidechain posiada szereg unikalnych aplikacji i przypadków użycia, od przedsiębiorstw po rządy i hurtowników!

Jeżeli spodobał Ci się artykuł nie zapomnij zostawić swojego komentarza oraz dołączyć do naszej małej, acz prężnej społeczności na platformie Telegram – KLIK!

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie projektu Ambrosus lub kryptowalut w ogóle, z chęcią pomogę! Zachęcam również do przeczytania innych artykułów na blogu: “Zastanawiałeś się czym jest Bitcoin?”

Uwaga: niniejszy dokument dotyczący sidechains jest artykułem badawczym, mającym na celu zbadanie wielu możliwości, jakie oferuje ekosystem Ambrosus; wiele zmiennych pozostaje nierozwiązanych, a dokładne szczegóły architektury sidechain wciąż są opracowywane. Dalsza dokumentacja w późniejszym terminie zostanie wydana po przeprowadzeniu wystarczających testów i modelowaniu proponowanych planów.

  • 0
  • 452
Adam Betka

Cześć, jestem Adam. Fascynuje się kryptowalutami i technologią z nimi związaną. Na moim blogu znajdziecie wiele ciekawych artykułów na temat Bitcoina, altcoinów, blockchaina i innych cudów na kiju.

Leave your comment