Arthur Hayes – rządy uczynią gotówkę nielegalną

Adam Betka Kwiecień 15, 2019
2 people like this post
Arthur Hayes – rządy uczynią gotówkę nielegalną

Nie da się interesować kryptowalutami i nie znać tego olśniewającego uśmiechu. Legendy głoszą, że założyciel i CEO Bitmex – największej na świecie giełdy oferującej instrumenty pochodne oparte na Bitcoinie i kilku innych kryptowalutach, Arthur Hayes uśmiecha się zawsze. I nic dziwnego, gdyż jego biznes zarabia ogromne pieniądze, bez względu na to, czy cena Bitcoina idzie do góry czy w dół. Liczą się jedynie ilości zleceń tworzone przez traderów.

Historia Hayes’a, byłego tradera z ramienia Citibank, jest nie tylko niesamowita, lecz również inspirująca. Jednak dzisiaj, chciałbym porozmawiać chwilę o słowach które padły z jego wiecznie uśmiechniętych ust, na łamach wywiadu, który przeprowadził z nim Luke Martin. Dla zainteresowanych, serdecznie polecam wywiad jest fenomenalny, znajdziecie go pod tym linkiem: The Future of BitMEX, Trader Topics, and Bitcoin Outlook with Arthur Hayes: CEO of BitMEX (KLIK)

Arthur Hayes – Gotówka jest dla rządów okropna

Słowa CEO Bitmexa, są niepokojące. Jak stwierdza w wywiadzie – Nie obchodzi mnie to co mówią rządy, jednak niezaprzeczalne jest to, że uwielbiają kontrolę. To czego naprawdę chcą, to kontrola nad każdym aspektem twojego życia. Pragną sprawić, abyś stał się kompletnie zależny od nich. – mówi Hayes i dodaje – Ostatnim bastionem obrony są oczywiście pieniądze. Gotówka jest dla rządów okropna, no chyba, że jesteś dyktatorem próbującym wywieźć pieniądze ze swojego kraju.

Arthur mówi dalej o tym, jakie zagrożenie stanowi w dzisiejszym świecie, w którym rządy chętne są do kontrolowania wszystkiego, od zakupów które dokonujemy, przez naszą aktywność w sieci, aż po zwykłe transakcje. „Trend ten widoczny jest bardzo w Chinach i Indiach, więc myślę, że to właśnie te kraje będą pierwsze do ogłoszenia całkowitego zakazu używania gotówki. Pieniądz fizyczny stanie się nielegalny”.

Arthur Hayes – rządy uczynią gotówkę nielegalną
Podobna właśnie ta karetka przyjeżdża po traderów, których zlecenia zlikwidowano.

Niebezpieczne ograniczenie prywatności

Kolejnym zagrożeniem na które uwagę zwraca szef Bitmex’a, jest przyzwyczajenie i uleganie ludzi prostym zabiegom dokonywanym przez rząd w celu ograniczenia naszej prywatności. Wystarczy, że rząd wyciągnie do nas przysłowiową rękę i powie: „Spójrz, masz tutaj piękna i łatwą w użytku aplikacje dzięki której możesz zapłacić w sklepie w ciągu kilku sekund. Nie mówią jednak o tym, że jeżeli zaczniemy z niej korzystać, to oni (rząd) będą mieli dostęp do każdej naszej, nawet najmniejszej, transakcji. Dzięki temu, mogą nałożyć podatek na wszystkie aktywności jakich się podejmujemy. Ograniczenie dostępu do gotówki, wiąże się bezpośrednio z ograniczeniem wolności.”

Co więcej, w takiej sytuacji rządy posiadają wielką przewagę nad zwykłym obywatelem. Jeżeli nie będzie on chciał grać według ich reguł, mogą bezproblemowo odciąć go od globalnego systemu finansowego. I właśnie dlatego potrzebny jest nam Bitcoin. Jako gotówka cyfrowa, w bezgotówkowym świecie. Coraz więcej ludzi zdawać sobie będzie sprawę z naturalnej potrzeby prywatności jaką ma człowiek. I to nie tyczy się jedynie kryminalistów i przestępców. Czasem po prostu nie chcemy, aby zaglądano nam przez ramię.

Haynes dodaje również: „Takie uzależnienie od systemu finansowego kontrolowanego przez rząd jest dla nich niesamowicie seksowne. Nie ważne więc czy jesteś mieszkańcem Wschodu, czy Zachodu – w ciągu 5 lat każdy z tych rządów po kolei zablokuje gotówkę. Sprawi, że używanie jej będzie całkowicie nielegalne, ograniczając twoją wolność finansową.”

Milion dolarów w sztabkach złota nie rozwiąże problemu

Następny argument przedstawionym przez wiecznie uśmiechniętego Arthura Hayesa jest to, że w przypadku takiego zagrożenia nie możesz skorzystać z pomocy złota. Nic ci po milionie dolarów w sztabkach składowanych w piwnicy. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się w świecie zawładniętym przez globalną sieć – potrzebujesz więc cyfrowej waluty, odpowiednika gotówki w internecie. I właśnie to zapewnia Bitcoin. Dokładnie w tym Hayes widzi prawdziwą wartość Bitcoina.

Dodaje również, że tylko kwestią czasu jest, jak w głowie milionów ludzi „zaskoczy”, że utracili całkowicie swoją prywatność. Może się to stać w momencie kiedy okaże się, że nie mogą wyjaśnić urzędowi skarbowemu skąd wzięli wystarczającą ilość pieniędzy na te nowe niebieskie porsche stojące obok ich trawnika, lub kiedy uświadomią sobie, że jeszcze nie tak dawno mogli wziąć 10 dolarów i kupić nimi pół litra wódki.  Muszą to zrobić przy pomocy aplikacji.

No i właśnie – aplikacja kontrolowana jest przez rząd, który od razu widzi, że piją. Co jeżeli wpłynie to na sytuacje ich sprawy rozwodowej? Albo przyznanie im praw rodzicielskich? Właśnie wtedy okazuje się, jak ważną rolę w naszym społeczeństwie odgrywała gotówka. Lecz gotówki już nie ma. Jedyną opcją jaka pozostała jest Bitcoin. Kiedy ludzie zadadzą sobie pytanie, jak w tak odmiennym świecie mogą uzyskać prywatność finansową, krypto wejdzie na zupełnie inny poziom – odpowiada zapytany o to jak widzi przyszłość kryptowalut.

Dalsze plany Bitmexa

Arthur Hayes nie skrywa, że chciałby, aby Bitmex stał się w przyszłości jedną z największych, jeśli nie największą platformą do handlu na świecie. Dlatego też w planach są kolejne produkty, takie jak obligacje wydawane przez firmy kryptowalutowe posiadające dostęp do dużych ilości BTC, takie jak Bitmex, czy Coinbase, czy górników.

Bitmex jest w trakcie sprawdzania jak wygenerować wartość z samego przechowywania (tzw. Hodlowania) Bitcoina. Prace w tym kierunku trwają, a efekty tych działań, jak zapowiada twórca, mamy poznać być może już w tym roku.

Hayes zdradza również, że chciałby wprowadzić możliwość zakupu udziałów w indeksach S&P 500 i Nasdaq QQQ, bezpośrednio za Bitcoina. Umożliwiłoby to milionom ludzi dostęp do tradycyjnego świata inwestycji, z poziomu Bitcoina.

Tak długofalowe i optymistycznie spojrzenie szefa największej platformy do handlu derywatywami opartymi na kryptowalutach jest ciekawym ociepleniem, po trwającym ponad rok niedźwiedzim rynku. Bitcoin ma szansę, stać się czymś czego ludzie zdają się jeszcze nie doceniać – bastionem wolności finansowej w bezgotówkowym świecie.

Zapraszam również do mojego artykuły w którym staram się odpowiedzieć na pytanie, czy Bitcoin może być rozwiązaniem na globalne dodrukowywanie pieniądza. Europejski Bank Centralny (…) KLIK

Category: Wydarzenia
  • 0
  • 823
Adam Betka

Cześć, jestem Adam. Fascynuje się kryptowalutami i technologią z nimi związaną. Na moim blogu znajdziecie wiele ciekawych artykułów na temat Bitcoina, altcoinów, blockchaina i innych cudów na kiju.

Leave your comment