Blockchain – finansowa bańka czy przełom techniczny?

Adam Betka Marzec 2, 2019
2 people like this post
blockchain bubble

Karnawał chciwości i obłudy

Cześć wszystkim. Słyszeliście o czymś takim jak blockchain? Jeśli przecieracie oczy ze zdumienia, to polecam przeczytać wyjaśnienie w jednym z poprzednich artykułów LINK. Wydarzenia roku 2017 pokazały nam jasno, jakie rozmiary może osiągnąć szaleństwo związane z nową technologią. Choć Bitcoin był z nami już od prawie dekady, dopiero dwa lata temu, szersze grono ludzi dowiedziało się po raz pierwszy o wynalazkowi kryptowalut i technologii rejestrów rozproszonych która za nimi stoi. Tysiące nowo powstałych firm twierdziło zgodnie, że dzięki blockchain’owi zdominują i ostatecznie zrewolucjonizują wybraną przez siebie branże. Ogrom obietnic przerosła jedynie rzeka pieniędzy płynąca do coraz to nowszych tokenów, opartych przeważnie na sieci Ethereum, i będących jedynie kawałkiem kodu. Dopiero kolejne lata i sytuacja jaką widzimy dzisiaj, mądrzejsi już o doświadczenie, miały pokazać jak mało kolorowa okazała się rzeczywistość utkana z marzeń tysięcy założycieli start-upów kryptowalutowych i inwestorów ślepo fundujących ich poczynania.

Całkowity upadek nieokiełznanej chciwości spekulantów nastąpił kiedy to rynek, po astronomicznych wręcz wzrostach wyceny aktywów cyfrowych, powiedział w końcu: „sprawdzam”. Ile w końcu jest się w stanie fundować luksusowe jachty i piękne hostessy obrotnych CEO nowych krypto firemek. Doświadczone stare wygi sprzedały, a młodzi pozostali z krypto kotkami, za które jeszcze nie tak dawno zapłacili dziesiątki tysięcy dolarów. Doświadczenie, które choć niezwykle bolesne, nada skóry w grze tym, którzy w swej odwadze pozostali.

money

Blockchain nie jest rozwiązaniem na wszystko

Potężny niedźwiedzi rynek ukazał, że blockchain jest sztuką pewnych ustępstw. Blockchain, choć te idee miały jeszcze niedawno liczne grono zwolenników, okazał się nie być odpowiedzią na światowe nierówności, głód w Afryce, czy biedę w somalijskich slumsach. Blockchain jest dobrą odpowiedzią, jednak pytania jakie zadawaliśmy były cholernie nietrafione. Tam, gdzie użytkownik i tak nie ma wiele do gadania, dla większości problemów, wystarczające okazały się być szybkie, sprawdzone i scentralizowane bazy danych. Z przykrością dowiedzieliśmy się, że przeciętnemu użytkownikowi, nawet jeśli zdarzyło mu się sterczeć na ulicy z fikuśnym transparentem w proteście przeciwko jednemu z technologicznych gigantów, nie zależy wcale na prywatności i anonimowości jego danych. Same rejestry rozproszone, jako technologia jeszcze niezwykle młoda, a wręcz raczkująca, również pokazały swoje wady i ograniczenia techniczne, co przyczyniło się do upadku z hukiem niejednego ICO, które jeszcze przed momentem, w pełni zadowolone zbierało miliony dolarów od inwestorów.

Jednak idea, wywodząca się jeszcze z czasów pierwszych cyberpunków, której ucieleśnieniem stało się stworzenie Bitcoina, przetrwała. W chwili obecnej (kiedy to wykorzystanie i implementacja rozproszonych bazy danych nie jest jeszcze wielce wydajna i opłacalna), wiemy już, jakie pytania powinniśmy zadać. Oto pierwsze z nich: zaufanie.

people trusting each other

Blockchain a zaufanie

Nigdy w dziejach ludzkości, nie istniał system któremu bylibyśmy w stanie zaufać, w takim stopniu jak blockchain. Blockchain jest przecież próbą napisania historii, której nie da się zmieniać, nie można nią manipulować, nie podatna jest na zniekształcenia. Można napisać w niej nowy rozdział, jednak przeszłość pozostaje nienaruszalna.

Zastanówmy się więc, do czego mógłby przydać się taki system. Odpowiedzią nasuwającą się w pierwszej chwili, jest oczywiście pieniądz. Niezachwiana struktura własności i wartości, która w naszych czasach przybrała formę zielonych banknotów. I w tym właśnie świetnie sprawdzają się kryptowaluty. Bitcoin, choć niezdrowe podejście spekulantów nadało mu nietrafiony charakter aktywa finansowego, aniżeli gotówki internetu, kilkukrotnie już udowodnił, że jest w stanie funkcjonować jako pieniądz. Niechlubnym przypadkiem niech będzie wykorzystanie go na masową skalę na popularnym serwisie SilkRoad. Jest to tylko przykład, a funkcjonalność Bitcoina powinna być zupełnie oderwana od tego, co działo się na SilkRoad. Pokazuje to jedynie, że Bitcoin sprawdza się jako środek wymiany wartości, którym przecież są pieniądze. Mając lata pozostawania w cieniu nielegalnego biznesu, Bitcoin ma dużą szansę stać się pierwszą pełnoprawną walutą internetu, możliwą do wykorzystania w każdym zakątku naszej planety. Z biegiem lat krzywa adopcji rośnie, pojawiają się punkty wymiany na tradycyjne waluty, a odważni liderzy krzewią idee wolności i prywatności wśród nieświadomych zagrożeń ludzi.

Lecz pieniądz to nie jedyne zastosowanie blockchaina. Jest jeszcze kilka rzeczy, w których zaufanie, jakość i bezpieczeństwo niezbędne są do naszego przetrwania. Wiecie już o jaki aspekt życia chodzi?

food in the water

Czy blockchain uratuje żywność?

Mowa oczywiście o tym co jemy każdego dnia, co sprawia, że biologiczne maszynerie naszych ciał zatrzymują lokalnie rosnącą entropie, a my jesteśmy w stanie żyć, bawić się, pracować i czytać głupoty w internecie. Przemysł spożywczy, jak nigdy wcześniej, potrzebuje zaufania konsumentów, nowych standardów jakości i przede wszystkim rozwiązań, które odpowiednio zaimplementowane, pozwolą mu odpowiedzieć na narastające problemy.

Taka właśnie misja przyświeca Ambrosus’owi. Blockchain, mądrze połączony z technologią IOT oraz fizycznymi sensorami, możliwymi do użycia w świecie rzeczywistym, ma szansę stać się faktycznym krokiem naprzód w przemyśle spożywczym. Ambrosus urzeczywistnia blockchain. Czyni go realnym. Czy to tylko kolejna obietnica rodem z roku 2017? Posługując się ideą która nam przyświeca – sprawdźmy to!

Ambrosus wallpaper

Czym jest Ambrosus?

Mówiąc technicznie i bardzo ogólnie, zdecentralizowaną siecią dla IOT (Internetu Rzeczy), korzystającą z blockchain’u, a także armii fizycznych sensorów, czytników i transmiterów, dzięki którym jesteśmy w stanie dosłownie podłączyć fizyczne obiekty, takie jak pojemnik zawierający kawę, lub puszka po zimnym piwie, do rozproszonego rejestru. Z tą puszką to przesada? Skądże znowu!

LINK do prezentacji podczas której to zrobiliśmy (czas: 28.58 – 34.15) https://www.youtube.com/watch?v=guRXJoup14Q

Trzon architektury Ambrosus’a stanowi sieć AMB-NET. Jest to nowoczesny rejestr rozproszony, który stanowi platformę dla wszystkich działań prowadzonych w ramach projektu Ambrosus. Działając na protokole weryfikacji POA (Proof of Authenticity) i opierając się na rozproszonych węzłach (o Masternode’ach więcej informacji dalej) AMB-NET zasila łańcuchy dostaw nowej generacji. Skomplikowane prawda? Myślę, że przykład będzie tu idealnym rozwiązaniem.

Wyobraźcie sobie, że jesteście właścicielem dobrze prosperującej farmy. Sprzedajecie wiele produktów, jednak w pewnym momencie, w wyniku oszczerstw ze strony konkurencji, was biznes pada. Nie jesteście w stanie zapewnić konsumentów o nadzwyczajnej jakości swoich produktów, o ich bezpieczeństwie, o tym, że zwierzęta hodowane były znakomicie, a wy zawsze kierowaliście się uczciwością i dobrem osób kupujących wasze produkty. Jak więc rozwiązać ten problem?

Znaleźć najlepsze rozwiązanie

Zastosować odpowiednio przygotowany do tego blockchain! System, dzięki któremu każdy Kowalski, będzie w stanie sprawdzić z pozycji aplikacji w swoim smartfonie czy produkt spożywczy zakupiony przez niego w sklepie jest świeży, czy był przechowywany w odpowiedniej temperaturze, czy (szczególnie ważne w przypadku produktów mięsnych) nie był wcześniej otwarty. Wreszcie, gdyby był jeszcze bardziej dociekliwy, AMB-NET posiada ogromną bazę innych zaawansowanych szczegółów, takich jak poziom eksponowania produktu na światło czy GPS. Po co to wszystko? Dla zapewnienia zdrowia nas, naszych dzieci, naszych bliskich. Rosnąca potrzeba cięcia kosztów, sprawia, że Polski producent znacznie bardziej myśli o zysku, aniżeli jakości. Poziom żywności spada, a kraje takie jak Arabia Saudyjska czy Białoruś, wprowadzając czasowy zakaz importu naszej żywności, mają ku temu solidne powody. Cały czas rozbrzmiewają echa ostatniego skandalu, kiedy to 800 ton Polskiej wołowiny, wyeksportowanej do dwunastu krajów Unii Europejskiej, pochodziło ze schorowanych i padłych już wcześniej krów. W obliczu takich problemów, nie tylko Polski zjadacz chleba musi szukać rozwiązań, aby jeść zdrowo i bezpiecznie, lecz również producenci żywności muszą wprowadzić systemy, które zapewnią im renomę jakości i zaufania. Do tego właśnie jest Ambrosus.

Ambrosus w przemyśle

Czy rozwiązania stworzone przez Ambrosus ograniczają się jedynie do przemysłu spożywczego? Jasne, że nie! Odpowiednia architektura AMB-NET i zastosowanie odpowiednich, uniwersalnych sensorów sprawia, że każdy fizyczny obiekt, od słoika miodu, przez specjalistyczne lekarstwa, na szlachetnych kamieniach kończąc.

W Ambrosus stawiamy na prostotę i funkcjonalność rozwiązań. Tworząc od podstaw sieć, staliśmy przed poważnym pytaniem. Czy stawiamy na model scentralizowany, w którym to Ambrosus ściśle kontroluje wszystkie aspekty usług, przez co łatwo i szybko stworzylibyśmy odpowiednią platformę, lecz jakiekolwiek dodawanie do niej klientów odbywałoby się ręcznie i pochłaniało mnóstwo czasu. A może budujemy AMB-NET od podstaw, w sposób zdecentralizowany, zapewniając deweloperom i przedsiębiorcom narzędzia, dzięki którym sami mogą korzystać z przewagi implementacji AMB-NET w swoich łańcuchach dostaw, biznesie i produktach. Zdecydowaliśmy się pójść ścieżką pionierów i postawić na drugi model.

Dzięki temu, już niedługo, zastosowanie AMB-NET w jakimkolwiek biznesie, do poprawy optymalizacji łańcucha dostaw, zaufania konsumentów i bezpieczeństwa produktów, będzie możliwe zdalnie, bez pomocy Ambrosus’a. Wystarczy wykorzystać dostarczone przez nas narzędzia i biblioteki. Więcej informacji na ten temat pojawi się niedługo (dla firm zainteresowanych naszą ofertą biznesową prosimy pisać pod adresem adambetka@ambrosus.pl)

Category: Blockchain, Technologia
  • 2
  • 195
Adam Betka

Cześć, jestem Adam. Fascynuje się kryptowalutami i technologią z nimi związaną. Na moim blogu znajdziecie wiele ciekawych artykułów na temat Bitcoina, altcoinów, blockchaina i innych cudów na kiju.

Leave your comment

Comments (2 people commented this post)