Czy inwestorzy instytucjonalni kupują kryptowaluty?

Adam Betka Maj 15, 2019
3 people like this post
Inwestorzy instytucjonalni kryptowaluty

Inwestorzy instytucjonalni są dla wielu uczestników rynku kryptowalut niczym manna z nieba. Wielokrotnie słyszeć można było, że wartość kryptowalut ma niedługo wzrosnąć z powodu ich wejścia do gry. Jednak przez lata kryptowaluty pozostawały w cieniu innych, klasycznych instrumentów finansowych. Lecz kiedy Financial Times zadaje pytanie, czy Bitcoin stanie się realną alternatywą dla kapitału szukającego stabilnej przystani w czasie światowego kryzysu, czas wytężyć uwagę.

Czy inwestorów instytucjonalnych interesuje lokowanie kapitału w kryptowalutach? Spójrzmy więc co mówią nad dane i odpowiedzmy na to pytanie.

Jak podaje TheBlock zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych kryptowalutami znacząco wzrosło w 2019 roku. Zebrane dane pochodzą z analizy GBTC – Grayscale Bitcoin Trust – firmy oferującej inwestycje w rynek kryptowalut inwestorom instytucjonalnym.


Jak możemy zauważyć, inwestycje akredytowanych inwestorów w kryptowaluty zwiększyły się o 400% w 2019 roku. Grayscale Bitcoin Trust jest dobrym wyznacznikiem na zbadanie tego zagadnienia, gdyż aż 73% z ich inwestorów to inwestorzy instytucjonalni.

Co więcej inwestorzy instytucjonalni, wybierając kryptowalutę w jaką chcą zainwestować poprzez Grayscale, w 99% wybierali Bitcoina. Przypomnijmy, że Bitcoin (BTC) jest obecnie największą, najstarszą i cieszącą się najwyższym zaufaniem kryptowalutą.

Oferowanie usług inwestycji w kryptowaluty poprzez tradycyjne fundusze staje się nie tylko popularne, ale i lukratywne. W ciągu 3 lat, Grayscale zarobiło ponad $52 mln USD, pobierając 2% prowizję od transakcji.

Zainteresowanie kryptowalutami najwyższe od prawie dwóch lat

Wzrastające zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych kryptowalutami widać już na pierwszy rzut oka. W kwietniu tego roku, ilość Bitcoinów przechowywanych przez Grayscale osiągnęła najwyższą wartość w historii, notując rekordowe wzrosty. Całościowa liczba BTC trzymanych przez Grayscale wynosi ok. 225 tyś BTC czyli prawie 7 miliardów PLN.

Ilość inwestycji w Grayscale osiągnęła w kwietniu poziom z grudnia 2017 roku kiedy to przypomnijmy, kryptowaluty notowały szczyt wyceny swojej wartości, a bańka spekulacyjna miała niedługo pęknąć.

Analiza danych pochodzących z Grayscale Bitcoin Trust wskazuje na całkowite odwrócenie się trendu jeżeli chodzi o inwestowanie inwestorów akredytowanych w kryptowaluty. Nie musi to od razu zwiastować odwrócenia się samego trendu rynku, jednak te informacje w połączeniu z ostatnimi potężnymi wzrostami na kryptowalutach wskazują, że sytuacja rynkowa ulega zmianie i być może, po prawie dwuletnich spadkach na rynku, czeka nas odwrócenie trendu i potencjalne wzrosty.

Zainteresowały Cię kryptowaluty, jednak niewiele o nich wiesz i chciałbyś się czegoś nauczyć? Świetnie trafiłeś, sprawdź jeden z ostatnich wpisów na blogu: “Zastanawiałeś się czym jest Bitcoin?” (KLIK!)

Category: Blockchain
  • 0
  • 458
Adam Betka

Cześć, jestem Adam. Fascynuje się kryptowalutami i technologią z nimi związaną. Na moim blogu znajdziecie wiele ciekawych artykułów na temat Bitcoina, altcoinów, blockchaina i innych cudów na kiju.

Leave your comment