Europejski system weryfikacji leków i SMART CITY

Adam Betka Kwiecień 16, 2019
0 people like this post
Smart City Ambrosus

Łuny gigantycznych konglomeratów miejskich, cudownych technopolii na miarę możliwości XXI. SMART CITY, miast mądrzejsze od nas samych, naszych dzieci i naszej inteligentnej lodówki. Bezpieczne leki, z pomocą których, każdy z nas jest w stanie stać się superbohaterem. A przynajmniej zdrowym, półbohaterem.

Na razie obie z tych kwestii pozostają w sferze dalekosiężnych planów, wyglądających raczej jak fantastyczne marzenia, a nie realne projekty na przyszłość. Jednak rzeczywistość zmienia się w zastraszającym tempie. Co dziś widnieje w sferze marzeń, już jutro może stać się rzeczywistością z którą będziemy się mierzyć każdego dnia.

Co więc czeka nas w kwestii SMART CITY? Jakie udogodnienia przynosi nam nowy system weryfikacji leków na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej? I jak w tym wszystkim wypada technologia rozwijana przez Ambrosus?

Zapraszam do pierwszego artykułu podsumowującego odpowiedzi na pytania zadawane przez społeczność Ambrosus Polska!

Pytanie nr. 1 – Nowy system weryfikacji leków w Unii Europejskiej

Jak Ambrosus wypada w porównaniu z systemem do śledzenia leków wdrażanym w strefie Unii Europejskiej?

  • Od 9 lutego 2019 roku, na terenie całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać prawo, nakazujące wprowadzenie nowych wymogów bezpieczeństwa dla leków. Od teraz, mają być one zabezpieczone przed wcześniejszym otwieraniem, podrabianiem, a także posiadać specjalne kody seryjne świadczące o ich autentyczności – przypomina redaktor.

Link do dyrektywy unijnej w omawianej sprawie – KLIK

Obecne systemy stosowane do wdrażania przepisów dotyczących śledzenia środków farmaceutycznych w Unii Europejskiej, to oparte na chmurze oprogramowania, które można zintegrować z istniejącymi skanerami lub czytnikami. Zwykle są one bardzo drogie, jednocześnie mając określony, ograniczony zestaw funkcji i własności, które mogą rejestrować (np. serializację, rejestrację konkretnej partii danego leku, zarządzanie zapasami produktów).

Ambrosus Polska - Europejski system śledzenia lekó
Dyrektywa unijna o zwiększeniu weryfikacji leków i paraleków to dobry krok naprzód – ma jednak pewne wady.

Platforma Ambrosus w odniesieniu do tych istniejących systemów oferuje szerszy wachlarz rozwiązań, jednocześnie będąc bardziej zaawansowaną w wielu aspektach:

Po pierwsze, jeśli chodzi o interoperacyjność (czyli zdolność do funkcjonowania danego systemu z innymi, różniącymi się technologicznie systemami), istniejące oprogramowania stosowane w Unii Europejskiej są często interoperacyjne tylko z systemami, które są w stanie połączyć się z ich API, bądź bezpośrednio z ich własnym systemem.

W prostym tłumaczeniu, oznacza to, że jeśli dwa lub trzy różne podmioty w obrębie konkretnego łańcucha dystrybucji (ang. – supply chain) mają swoje własne oprogramowanie, systemy nie są w stanie komunikować się „naturalnie”.

System weryfikacji leków proponowany przez Ambrosus

Tymczasem zaletą AMB-NET jest to, że REST API (Hermes Masternode – o którym możecie przeczytać więcej w tym artykule: Weryfikacja kryptowaluty Ambrosus – KLIK) ma możliwość odbierania danych z wielu różnych systemów informatycznych, skanerów i urządzeń (zakładając, że owe urządzenia są w stanie dostarczyć dostępu do wymaganych danych).

Odebrane dane, są następnie przez Hermes’a przekazywane w określonych partiach, o określonej ilości (podlega modyfikacji, według potrzeb). Co więcej, AMB-NET zaprojektowany został w taki sposób, że część z danych może być pokazywana tylko organom nadzorującym działanie konkretnego łańcucha dostaw, w tym wypadku byłyby to jednostki administracji Unii Europejskiej, a inna część (np. dane dotyczące samego leku, jego ulotki, itd.) byłaby okazywana konsumentowi.

Zatem, jest to „poziom wyżej”, jeśli chodzi o udostępnianie danych w bezpieczny, a zarazem prywatny sposób. Ambrosus zdaje sobie sprawę, że nie każda informacja w zakresie farmaceutycznego łańcucha dostaw może być całkowicie publiczna, zatem istnieje możliwość dostosowania kto i jakie informacje może zobaczyć (np. konkretne koszty – ilość pobieranych tokenów AMB za funkcjonowanie takiego systemu wewnątrz AMB-NETu, nie muszą, być informacją publiczną).

Wyższy poziom bezpieczeństwa

Po drugie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Ambrosus zapewnia znacznie wyższy poziom zaufania do samych danych, które są udostępniane rządowi. Wynika to z zastosowania łańcucha bloków – blockchainu.

Obecnie w przypadku wielu systemów informatycznych stosowanych w celu zapewnienia zgodności z przepisami prawnymi, zarządzający mogą z łatwością edytować i modyfikować dane już po ich zarejestrowaniu w systemie. Dodatkowo, dzieje się to w sposób w którym nikt nie jest w stanie zweryfikować lub udowodnić, że dane zostały zmienione. Brak śladu w zmienionych danych stanowi duży problem.

Ponieważ w przyszłości, brak ten stanie się bardziej oczywisty dla przedsiębiorstw, będą one poszukiwać bezpieczniejszych sposobów zagwarantowania jakości swoich danych. W przypadku AMB-NET gwarantuje to wykorzystanie blockchainu: raz wprowadzone i zarejestrowane dane nie mogą być zmienione przez żadną ze stron w obrębie łańcucha dostaw. Ani producentów, ani organy rządowe, ani dystrybutorów.

Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o wycofywanie produktów i identyfikację odpowiedzialności za niewłaściwe zarządzanie. Pozwala to na określenie, która konkretnie strona zawiniła. W transparentny i bezpieczny sposób.

Aktualne ograniczenia w zakresie śledzenia leków

Po trzecie, istniejące rozwiązania w zakresie śledzenia są niezwykle ograniczone pod względem parametrów, które są w stanie rejestrować. Z racji, że większość dostarczanego oprogramowania posiada całą swą infrastrukturę w „chmurze”, są one poważnie ograniczone w integracji z fizycznymi skanerami i czytnikami, wykorzystywanych do pobierania danych z fizycznych produktów.

Firmy zapewniają więc jedynie oprogramowanie, bez zastanawiania się nad całą resztą. Ambrosus z drugiej strony, w swoim wachlarzu rozwiązań ma również specjalnie zintegrowane czytniki, skanery, tagi, a także inne urządzenia IoT własnej produkcji. Ambrosus poszerza zatem możliwości w tej kwestii – dostarczając software zintegrowany bezpośrednio z hardwarem.

Podsumowując, najlepszym sposobem na wykazanie różnić pomiędzy stosowanymi obecnie rozwiązaniami, a systemem oferowanym przez Ambrosus jest to, że obecne oprogramowanie jest wybrakowane w swoich cechach i mało elastyczne. Nie są zoptymalizowane pod dzielenie się danymi ze stroną trzecią, zbieraniem ich, czy wreszcie bezpiecznym przechowywaniem. Ambrosus idzie inną, bardziej opłacalną drogę, oferując całą gamę rozwiązań, dostosowanych do potrzeb danego klienta czy projektu.

Smart City Ambrosus Polska
Miliardy dolarów czekają. Rewolucja 4.0 zbliża się wielkimi krokami. Kto sięgnie po nową koronę i stanie się dla metanetu, tym czy Google jest dla internetu?

Pytanie nr. 2 – w jakie sektory gospodarki celuje Ambrosus?

W jakie konkretne branże celuje ze swoją technologią Ambrosus? Czy istnieje już firma testująca/ zainteresowana współpracą z Ambrosusem z niszy innej niż żywność i farmaceutyka?

Wszyscy wiemy, że Ambrosus chce być ekosystemem inteligentnych miast, więc zastanawiałem się, jakie aktualizacje możecie dostarczyć na ten temat. Zamiast patrzeć na krótką metę, staram się uzyskać lepszy obraz tego, jakie kroki podejmuje Ambrosus w celu wykorzystania nadchodzącej rewolucji, przez jednych nazywanych Przemysłem 4.0.

Na początku roku, Ambrosus zdefiniował (LINK) w jakim kierunku zamierza podjąć długofalowe działania. Mówiąc krótko: zbudować narzędzia, zapewnić odpowiednią pomoc i urządzenia IoT wszystkim zainteresowanym budowaniem swoich rozwiązań, aplikacji i biznesów przy użyciu AMB-NET.

Aby się skalować, musisz decentralizować!

Powód obrania takiego kierunku działań jest bardzo prosty – Ambrosus ma ograniczony zakres klientów, których może wprowadzić do swojego ekosystemu w jednym czasie. Obecnie trwają pracę nad dziesiątkami projektów biznesowych. Obejmują one branże takie jak – spożywcza, farmaceutyczna, towarowa, dóbr luksusowych, minerałów. Każdy z nich wymaga czasu, odpowiedniego zarządzania i ciągłego wprowadzania modyfikacji, także taktyką o wiele bardziej opłacalną było zapewnienie uniwersalnych narzędzi i standardów, dzięki którym osoby i firmy chętne do współpracy z Ambrosus lub korzystania z AMB-NET, nie będą nawet musiały kontaktować się z naszą firmą. Wystarczyć będzie zakup odpowiedniej ilości tokenów AMB i założenie Hermes node.

Do tego dochodzi jeszcze fakt, że istnieje wiele miliardowych sektorów gospodarki w setkach krajów w Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie i Afryce (nawet nie wspominając o Ameryce Północnej i Południowej), które mogłyby skorzystać z technologii Ambrosus w ten czy inny sposób.

W obliczu takiej sytuacji, jakie opcje pozostają na stole?

1) Rozwijaj się powoli i zachowuj cały rozwój w Ambrosusie (jako scentralizowana firma możesz to zrobić). Każdego klienta chcącego skorzystać z AMB-NET wprowadzaj do sieci samemu, ograniczając swoje pole działań.

2) Zapewnij narzędzia dla KAŻDEGO, aby mógł budować swoje aplikacje i systemy dla konkretnych sektorów gospodarki (np. aplikacja do mierzenia bezpieczeństwa połowu ryb na Madagaskarze) na bazie Ambrosus. Co więcej, zapewnij także ekosystem open-source dla tych, którzy mają specyficzne dla branży doświadczenie i powiązania ułatwiające globalną adopcję.

Zdecydowaliśmy się na drugie rozwiązanie, nie tylko dlatego, że pozwala na bardziej zdecentralizowany ekosystem, ale także, że pozwala Ambrosusowi dotrzeć daleko, w miejsca, których wcześniej nie byłby w stanie osiągnąć.

Jaki jest w takim razie nasz dalszy plan działania?

Najbliższym celem nad którym pracujemy ciężko każdego dnia jest zapewnienie infrastruktury, z której KAŻDA zainteresowana firma, osoba, konsultant, przedsiębiorca, deweloper, startup itp. ma możliwość  skorzystania.

Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Włączając Ambrosusa do branży, którą znają najlepiej, i w sposób, w którym zarówno nasz ekosystem, jak i przedsiębiorstwo może odnieść znaczące korzyści.

Tak więc – obejmuje to zapewnienie dostępu do AMB-NET, urządzeń IoT, zbudowanie wielu podstawowych narzędzi, takich jak Explorer, Dashboard, SDK itp., a następnie otwarcie portalu deweloperskiego Ambrosus w celu zarabiania na aplikacjach dla niektórych branż (więcej informacji wkrótce), budowaniu inteligentnych szablonów, umów i łączenia przedsiębiorców z deweloperami lub architektami.

Aby zrobić to dobrze, wymagana jest cierpliwości i skupienia: chcemy mieć pewność, że nasze ramy prawne są optymalne, aby umożliwić każdemu uzyskanie dostępu do ekosystemu, a także upewnić się, że podstawowe komponenty ekosystemu będą trwać przez nadchodzące dekady.

Nie budujemy systemu z którego kilka firm skorzysta dziś, jutro, a za tydzień wyląduje on na śmietniku historii. Budujemy systemy, które same zbudują historię.  

Smart City Polska
Miasta jeszcze długo nie będą wykazywały żadnych przejawów inteligencji, jednak technologia Smart City masz szansę usprawnić nasze życie miejskie.

Smart City

Ambrosus pracuje również nad szerokim wachlarzem technologii miejskich które ogólnie znane są pod enigmatycznym pojęciem SMART CITY. Wielu z użytkowników pytało nas, czy trwają dalsze pracę w tym niezwykle ciekawym kierunku. Krótka odpowiedź brzmi – tak!

Jednak w związku z tym, że integracja całego planu technologii SMART CITY obraca się wokół angażowania właściwych sieci (zarówno publicznych, jak i prywatnych) i proponowania rozwiązań, które są naprawdę wykonalne, zrównoważone i korzystne dla długoterminowego celu danego miasta lub procesu. Ze względu na tę strukturę postęp jest na ogół powolny, ponieważ każdy ma interes osobisty: nie ma jednak innej usługi na rynku, która byłaby w stanie dostarczyć to, co Ambrosus oferuje tym zainteresowanym stronom.

Jeżeli jesteś zainteresowany technologią, a w szczególności kryptowalutami, zapraszam Cię do dołączenia do naszej grupy na Telegramie: Ambrosus Polska – KLIK.

Category: Ambrosus, Technologia
  • 1
  • 274
Adam Betka

Cześć, jestem Adam. Fascynuje się kryptowalutami i technologią z nimi związaną. Na moim blogu znajdziecie wiele ciekawych artykułów na temat Bitcoina, altcoinów, blockchaina i innych cudów na kiju.

Leave your comment

Comments (1 people commented this post)