Koreańska wołowina – jak uratować słabej jakości mięso?

Adam Betka Marzec 9, 2019
0 people like this post
koreańska wołowina – jak uratować słabej jakości mięso?

Koreańska wołowina i jej problem.

Witajcie w części drugiej Zdecentralizowanych bananów – mini serii w której to skupiamy się na realnym zastosowaniu blockchainu w realnym świecie!

Jeżeli nie mieliście okazji przeczytać poprzedniego artykułu z tej serii zapraszam do zapoznania się z nim. W dzisiejszym tekście skupimy się na realnym zastosowaniu technologii znanej nam z kryptowalut – blockchainu. Niczym pionierzy przetrzemy szlaki i dowiemy się, w połączeniu z jakimi innymi technologiami blockchain ma szansę zalśnić w pełni swoim potencjałem. Jednocześnie odejdziemy od teoretycznych rozważań, których przecież pełno i przyjrzymy się, jak w realnym świecie sprawdza się blockchain.

Aplikowanie technologii znanej z kryptowalut

Zdecentralizowane banany mogą brzmieć niedorzecznie, niczym złe widmo idiotycznych prób implementacji pionierskiej technologii w miejscu w którym nie ma prawa się ona sprawdzić, a obecne rozwiązania techniczne w zupełności wystarczą. W końcu, kto potrzebuje prowadzić zdecentralizowany rejestr bananów?

Koreańska wołowina i jej problem

W państwach dalekiego Wschodu, wołowina nie tylko uchodzi za niezwykle ekskluzywne i wytworne mięso, lecz również jej cena jest znacząco wyższa, aniżeli w Polsce. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania bogacącej się azjatyckiej klasy średniej na wołowinę, co przy wysokich kosztach transportu i produkcji powoduje wzrost cen.

Wysoka cena jaką cechuje się koreańska wołowina wpływa na rosnącą popularność wszelkiego rodzaju nielegalnych praktyk. Wielu producentów koreańskiej wołowiny, w celu maksymalizacji zysków i obniżenia kosztów, decyduje się często na podmianę mięsa, na te niższej jakości. W celu minimalizacji kosztów, nawet prawdziwa wołowina traci na jakości, gdyż mięso jest gorzej przechowywane.

Zmagający się z nieuczciwą konkurencją, producenci koreańskiej wołowiny rozpoczęli poszukiwania technologii i rozwiązań które zapewnią im przewagę rynkową, nad firmami zajętymi nielegalnymi praktykami.

Rozwiązanie znaleźli w zastosowaniu systemu opartemu na blockchainie, IOT, a także fizycznych sensorach. Przyjrzyjmy się jeszcze raz co czyni blockchain tak użytecznym w branży spożywczej i jak, na przykładzie tego co zrobiliśmy w Ambrosus, rozwiązać problem koreańskiej wołowiny.

Łańcuchy dostaw

Tak jak omówiliśmy to w poprzedniej części – blockchain, dzięki swoim cechom, takim jak bezpieczeństwo, niezmienność raz wprowadzonych danych, a także możliwość zaufania systemowi, świetnie nadaje się w przemyśle spożywczym.

Prawidłowe zastosowanie systemu wykorzystującego blockchain, IOT, a także fizyczne sensory, sprawia, że możemy drastycznie zwiększyć zaufanie konsumenta do sprzedawanej przez firmę żywności poprzez zapewnienie, że produkt :

  1. jest świeży, a w czasie transportu nie został uszkodzony
  2. transport przebiegał według określonych wcześniej reguł
  3. żywność była należycie przechowywana w czasie transportu
  4. rzeczywiście pochodzi z założonego miejsca, np. plantacji na Madagaskarze w przypadku drogocennej wanilii LINK
  5. kontener z żywnością nie był wcześniej otwierany
  6. żywność (np. kawior, wysokiej jakości wołowina) nie została podmieniona na towar gorszej jakości

Zastosowanie technologii blockchain w przemyśle spożywczym nie ogranicza się jedynie do tych plusów, natomiast są to najbardziej znaczące z nich, podwyższające standard i zaufanie po stronie producenta jak konsumenta.

Ambrosus i koreańska wołowina

Jeśli chodzi o łańcuch dostaw wołowiny, istnieje wiele zagrożeń związanych z bezpiecznym i skutecznym pozyskiwaniem, ubojem, przygotowaniem i transportem drobnego kawałka wołowiny do supermarketu – część z tych problemów omówiliśmy już wcześniej.

Kolejne z nich pojawiają się od samego początku. Krowa musi być prawidłowo karmiona i utrzymana w dobrym zdrowiu przed ubojem. Po uboju należy jednak przeprowadzić liczne kontrole zdrowotne z należytą starannością, aby zagwarantować, że wołowina będzie utrzymywany w czystości, a także wolnym od bakterii i zanieczyszczeń środowisku.

Po dostarczeniu do producenta, koreańska wołowina musi być przez cały czas odpowiednio przechowywana we właściwej temperaturze, aby zapewnić jej przydatność dla końcowego konsumenta – tu również fenomenalnie sprawdza się zastosowanie szerokiej gamy smart kontenerów oferowanych przez Ambrosus i wyposażonych w liczne czujniki.

Kiedy Ambrosus stanął przed tymi wszystkimi problemami, skoncentrowaliśmy się na dwóch najważniejszych czynnikach: zapewnienie zdrowia i jakości wołowiny sprzedawanej konsumentowi, a także łatwość, z jaką konsument może uzyskać dostęp do dużej ilości informacji o konkretnym kawałku mięsa.

Jako unikalna platforma blockchain i IOT, Ambrosus skutecznie uwzględnił obie kwestie, wykorzystując urządzenia IOT i łącząc się z już istniejącymi systemami informatycznymi, aby ułatwić zaufanie i zmaksymalizować satysfakcję klienta dla wszystkich zaangażowanych stron.

Jak to wygląda w praktyce?

Jak zapewne wiecie, łańcuch dystrybucji w przypadku wołowiny rozpoczyna się w gospodarstwie: krowa musi być najpierw prawidłowo zidentyfikowana. Później następuje jej „zalogowanie” do AMB-NET – blockchainu Ambrosus. Robi się to zgodnie z jej rasą, numerem gospodarstwa, jakością mięsa i innymi uwarunkowaniami rządowymi. Takie dane są uważane za “zdarzenia” w cyfrowym rejestrze danych krów.

Gdy wołowina jest gotowa do przygotowania dla końcowego konsumenta, musi zostać przetransportowana do zakładu przetwórczego, gdzie, z całym szacunkiem dla wszystkich krów które poległy w służbie podniebienia człowieka, jest poddawana ubojowi.

Na tym etapie łańcucha dostaw właściwe normy zdrowotne mają duże znaczenie dla ochrony jakości wołowiny. Tylko jedna krowa może być przetwarzana na raz w celu zapewnienia, że kawałki nie zostaną zmieszane razem. Poza identyfikacją samej krowy, informacje zebrane z wykrywaczy metali, a także monitory temperatury umieszczone w pomieszczeniu przetwarzania, mogą być również połączone z określonymi bramami Ambrosus. Gwarantuje to bezpieczeństwo i jakość całego procesu przetwarzania mięsa.

Moment weryfikacji wołowiny

Następnie certyfikowany pracownik służby zdrowia musi sprawdzić drobno pokrojone mięso, zanim zostanie ono zapakowane. Po podpisaniu kontroli zdrowotnej najważniejsze informacje są cyfrowo łączone z konkretnym kawałkiem mięsa i pozostają z produktem przez cały czas. Po pocięciu na duże kawałki starannie wyhodowanej wołowiny, produkty pakuje się i przechowuje przez kilka tygodni w warunkach wrażliwych na temperaturę, aby zagwarantować, że mięso jest w pełni dojrzałe.

To właśnie w tym punkcie, wrażliwość na temperaturę jest niezbędna: Ambrosus, zdolny do pracy z indywidualnie zaprojektowanymi urządzeniami wykrywającymi lub monitorami temperatury dostarczanymi przez klienta, jest w stanie skutecznie śledzić warunki w jakich przechowywana jest wołowina.

W zależności od wymagań prawnych danej jurysdykcji, Ambrosus jest w stanie wykorzystać łączność Bluetooth i 3G, aby przesyłać dokładne i bezpieczne dane, co kilka sekund, o takich czynnikach jak temperatura i GPS.

Faza końcowa w łańcuchu dostaw wołowiny

Wreszcie, gdy produkt dotrze do miejsca sprzedaży, dany producent musi dodatkowo ciąć i znakować wołowinę. Jest to kolejny krok, który za pośrednictwem blockchainu, zapewnia klientowi ogromną ilość danych o zakupionej wołowinie.

Końcowo, wołowina prezentowana jest nabywcy, w opakowaniu z kodem QR, który ten może zeskanować za pomocą prostej i intuicyjnej aplikacji, dzięki czemu pozyskuje bogatą wiedzę o zakupionym mięsie – czy jego jakość odpowiada tej przedstawionej przez producenta, czy jest świeża itd.

Ambrosus udostępnia również rozwiązanie, dzięki któremu dana firma w branży spożywczej może kontaktować się ze swoimi klientami za pomocą specjalnie zaprojektowanej aplikacji.

Podsumowanie problemu koreańskiej wołowiny

Rozwiązanie problemu koreańskiej wołowiny i współpraca Ambrosus z firmą NDS to pierwsze tak unikatowe realne wykorzystanie technologii blockchain w celu śledzenia produktów spożywczych.

Ambrosus zapewnia bezpieczeństwo oraz przejrzystość jedzenia.

Lecz co najważniejsze, jest to sytuacja korzystna dla wszystkich zaangażowanych stron. Produkt jest bezpiecznie i cyfrowo transportowany w całym łańcuchu dostaw, przedsiębiorstwo jest w stanie wykazać wysoką jakość danego produktu, a końcowy konsument może w pełni zaufać, dzięki zastosowaniu podpisów cyfrowych, wyświetlanym na ekranie smartfonu informacjom.

Podobał Wam się ten artykuł? Jesteście ciekawi, jakie inne problemy rozwiązać może odpowiednio zastosowana technologia znana nam z kryptowalut? Zapraszamy więc do śledzenia blogu, a także odwiedzenia naszej grupy na Telegramie (KLIK) – czekam tam na Wasze pytania!

  • 0
  • 291
Adam Betka

Cześć, jestem Adam. Fascynuje się kryptowalutami i technologią z nimi związaną. Na moim blogu znajdziecie wiele ciekawych artykułów na temat Bitcoina, altcoinów, blockchaina i innych cudów na kiju.

Leave your comment