Łatwe wejście w blockchain – AMB-NET Masternode System

Adam Betka Kwiecień 18, 2019
2 people like this post
Ambrosus Masternode

Masternodes to jeden z wielu niesamowicie interesujących systemów opracowanych na potrzeby kryptowalut i zarządzania w sieciach rozproszonych.

Blockchain – słowo przewijające się raz po raz w świecie nowinek technologicznych. Co by się jednak o blockchainie nie powiedziało, to jeden fakt nie ulega wątpliwością – jest on trudny. Więcej! Jest on trudny, a na dodatek brzydki. Choć wraz z rozwojem technologicznym staje się on coraz bardziej przystępny dla normalnego użytkownika, ciężko jest mówić o łatwości użycia, świetnym interfejsie graficznym przyciągającym wzrok i będącym tak intuicyjnym, że nawet 5 latek poradziłby sobie z jego obsługą.

Pomimo że, blockchain jest skomplikowany, to w jego zakamarkach kryje się wiele ciekawych technologii, o których być może, nie mieliście nawet okazji słyszeć. Dziś wprowadzę was po krótce w jedną z nich – system Masternode. Po omówieniu czym Masternode są i opowiedzeniu odrobinę o ich historii, a także perspektywach jakie możemy z nimi wiązać, przedstawię Wam jak Ambrosus podszedł do tej sprawy. Serdecznie zapraszam!

Kryptowaluty Masternode
Kryptowaluty kryją w sobie wiele niesamowitych technologii!

Czym są Masternode

Masternode to, mówiąc wprost, pełny węzeł danej kryptowaluty. Przechowuje on pełną kopie blockchainu, którą synchronizuje w czasie rzeczywistym. Masternode musi posiadać stałe połączenie z internetem. Aby postawić Masternode musisz posiadać dedykowany serwer. Masternode jest więc podobny do standardowych węzłów znanych z Bitcoina, które przechowują pełną kopię blockchainu, jednak posiada również dodatkowe funkcje:

 • Zwiększanie prywatności transmitowanych do sieci transakcji
 • Wykonywanie natychmiastowych transakcji
 • Uczestnictwo w głosowaniu i zarządzaniu sieci – poprzez głosowanie, np. w przypadku kryptowaluty Dash, posiadacze Masternode decydują o dalszym kierunku rozwoju projektu
 • Utrzymanie konsensusu sieci

Jak więc widzicie, Masternode są bardzo specjalnym rodzajem węzłów w świecie kryptowalut. Stanowią ciekawą technologię, którą na pewno warto jest się zainteresować.

Zazwyczaj, aby postawić Masternode, wymagana jest określona liczba danej kryptowaluty. Na przykład w przypadku Dasha, potrzebne jest 1000 DASH.

Wycinek z historii – Dash wprowadza pierwsze Masternode

Dash – Digital Cash, znany starszym kryptowalutowym wygom jako Darkcoin, ufundowany w 2014 roku przez Evana Duffielda, był pierwszą kryptowalutą która wprowadziła system Masternode. Evan, fascynując się kryptowalutami, szczególnie Bitcoinem, obserwował jak rozwija się cały ekosystem i pragnął wprowadzić do niego nowe rozwiązania techniczne. Dash posiada zatem mnóstwo unikatowych w stosunku do Bitcoina funkcji, takich jak zwiększona prywatność transakcji.

Niemniej, dziś pragnę opowiedzieć wam o systemie Masternode. Był on odpowiedzią na niektóre problemy dotyczące zarządzania zdecentralizowaną kryptowalutą. Potrzebna była inicjatywa ekonomiczna, która skutecznie doprowadziłaby do zachowania zgody w obrębie rozproszonej sieci jaką jest blockchain. Potrzebny był system zapewniający, że użytkownicy będą w stanie dosłownie „głosować” za dalszym losem kryptowaluty. Tak właśnie Dash przedstawił system Masternode.

Dash rozwiązał problem związany z zarządzaniem i finansowaniem poprzez wprowadzenie Masternode. Kryptowaluta nie posiada centralnego organu odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji dotyczących projektu.

Po co kryptowalutom Masternode?

Wszystkie decyzje podejmowane są przez sieć, a konkretnie przez właścicieli Masternodes Dash’a. Zdecentralizowane zarządzanie pozwala każdemu właścicielowi Masternode na oddanie głosu raz (tak / nie / wstrzymanie się) dla każdej przedstawionej propozycji.

Jeśli propozycja ma większość głosów, przechodzi i może zostać wdrożona (lub nie) przez programistów Dasha. Dash płaci 45% nagrody pochodzącej z bloków swoim górnikom, 45% właścicielom Masternode, a reszta 10% jest zarezerwowana i używana zgodnie z wymogiem na sfinansowanie rozwoju platformy.

Zatem, w przypadku kryptowaluty Dash, jesteśmy w stanie otrzymać nagrody w zamian za czynne uczestnictwo w zarządzaniu siecią. Jest to niezwykle ciekawe rozwiązanie!

Od czasu wprowadzenia Masternode Dash’a minęło kilka lat, technologia uległa poprawie, co sprawiło, że pojawiły się nowe pomysły dotyczące zastosowania Masternode. Choć większość kryptowalut jedynie kopiuje sprawdzony system znany z Dash (należy zachować szczególną czujność, gdyż większość kryptowalut reklamujących się jako posiadające Masternode to oszustwa, jak wynika z tej analizy: Most Masternode Coins are Scams – LINK), część z nich postanowiło eksperymentować z innymi rozwiązaniami.

Zobaczmy więc, jak do sprawy Masternode podszedł Ambrosus i jaką funkcję pełnią jego Masternode w obrębie zdecentralizowanej sieci.

Architektura AMB-NET
Architektura AMB-NET

Łatwe wejście w blockchain

Oglądając ostatnio wywiad z CEO Bitmexa, Arthurem Hayesem, w głowie szczególnie utkwiło mi jedno zdanie: „Bitmex zapewnia bardzo łatwy sposób wejścia w globalny system kryptowalut. Normalnie, aby handlować lub spekulować na aktywach rodzaju akcji, bądź obligacji, musimy posiadać konto w banku, konto maklerskie, dostarczyć wszystkich naszych wrażliwych danych. Bitmex robi to inaczej. Aby handlować instrumentami finansowymi na naszej platformie potrzebujesz jednego – Bitcoina. Jest to jeden z największych powodów dla których osiągnęliśmy sukces. Niska bariera „wejścia”. Dzięki temu, jesteśmy w stanie w ciągu 5 minut w pełni wprowadzić klienta na Bitmex’a.”

Ambrosus pragnie zapewnić swoim klientom dokładnie to samo. Niską barierę wejścia w blockchain. Jest to klucz do szerszej adopcji, nie tylko naszej technologii, lecz również blockchainu w ogóle.

Piękno systemu stworzonego przez Ambrosus leży w sposobie w jakim umożliwia ludziom z całego świata uczestnictwo w kryptowalutach. Zapewniając bardzo prosty sposób wejścia w kryptowaluty, zarówno dla przedsiębiorców, jak i deweloperów.

Ambrosus Masternode - podział
Każdy z Masternode AMB pełni określoną funkcję w zarządzaniu łańcuchami dostaw.

Hermes – bramka do świata blockchainu

Masternode klasy Hermes działa jako bramka do AMB-NETu. To właśnie za pomocą Hermesa przedsiębiorcy i korporacje (a także zwykli użytkownicy i początkujący budowniczy oprogramowania!) wgrywają dane do sieci AMB-NET – blockchainu z możliwościami integracji urządzeń z technologii IoT.

Tradycyjnie, chcąc opracować jakiekolwiek rozwiązania oparte o blockchain, potrzebowalibyście zespołu drogich specjalistów, którzy w zamian za sowite wynagrodzenie, zbudowaliby dla was określony system. Ambrosus chce wykorzystać całkowicie odmienną taktykę. Zapewnić narzędzia, dzięki którym każdy, będzie mógł budować swoje aplikacje czy nawet całe biznesy w oparciu o blockchain.

Oczywiście, aby zbudować dobre aplikacje, nadal potrzebował będziesz podstawowej wiedzy z zakresu programowania, tak samo jak osoby handlujące na Bitmex potrzebują wiedzy z zakresu spekulacji aktywami wysokiego ryzyka.

Ambrosus już teraz oferuje przyjazne deweloperom narzędzia w postaci SDKs, które umożliwiają każdemu szybkie tworzenia aplikacji wykorzystujących technologię blockchainu i IoT. Wszystko czego potrzebujesz to umiejętność pisania kodu w językach JavaScript, Java, bądź w oparciu o systemy Android lub iOS.

Podział Masternode Ambrosus

Architekci, którzy budowali system Masternode dla AMB-NETu, tacy jak Prof. Roger Wattenhofer, Dr. Vlad Trifa czy Marek Kirejczyk, mieli nie lada wyzwanie. Jak bowiem utrzymać szybkość sieci, tak aby nadawała się do użytku w zarządzaniu łańcuchami dystrybucji, a jednocześnie cały czas pozostawała zdecentralizowana.

Ambrosus oferuje trzy klasy Masternode: Apollo, Hermes i Atlas.

Każdy z nich służy do innych celów, razem tworząc trzon i fundament AMB-NET.

Apollo

Waliduje transakcje, sprawdza je i zachowuje spójność sieci (będąc „strażnikiem” konsensusu w ramach algorytmu PoA, z którego korzysta Ambrosus). Otrzymuje nagrody w postaci AMB za świadczenie tych usług dla sieci. Z każdych $12 USD z pakietów (bundles) część przeznacza jest na nagrody dla Masternode Apollo.

Wymagane: 250 000 AMB

Hermes

Nasza furtka do blockchainu. To za pomocą API Hermesa firmy, przedsiębiorcy i deweloperzy przesyłają i zarządzają swoimi danymi w obrębie AMB-NETu. Hermes służy jako bramka do AMB-NETu – nie otrzymuje żadnych nagród.

Wymagane: 150 000 AMB

Atlas

Najmniejszy, lecz najważniejszy Masternode. Atlas zapewnia pojemność i pamięć do przechowywania danych, które są publikowane za pośrednictwem Hermesa. Atlas dzieli się na trzy subklasy – Omega, Sigma oraz Zeta.

Wszystkie Masternode Atlas otrzymują nagrody w postaci AMB za świadczenie usługi przechowywania danych dla sieci. Tak jak w przypadku Apollo, określona część z $12 USD z każdego pakietu przeznaczana jest na nagrody dla Masternode Atlas.

Każda z subklas różni się jedynie ilością miejsca jakie możesz zapewnić dla danych – Omega może dostarczyć go najwięcej, przez co jest w stanie otrzymać największą nagrodę z pakietów (ang. bundle). Zwiększony zasób miejsca i możliwej nagrody za usługę zabezpieczania sieci AMB-NET i przechowywania danych, wiąże się z potrzebą posiadania większej ilości AMB.

Wymagane: 75 000 AMB – Omega \ 30 000 AMB – Sigma \ 10 000 AMB – Zeta

Ambrosus Masternode - grafika
Humorystyczna grafika przygotowana przez członków społeczności.

Nagrody w systemie Masternode Ambrosus

Posiadając Masternode Apollo jak i Atlas otrzymujesz nagrody w postaci AMB. Z każdego pakietu (koszt jednego pakietu – $12 USD – za pakiety płacą firmy korzystające z AMB-NET). 30% z $12 USD z każdego pakietu jest rozdzielana pomiędzy Masternode Apollo. 70% z $12 USD z każdego pakietu jest rozdzielana pomiędzy Masternode Atlas. USD jest następnie przeliczane na AMB i otrzymujesz nagrodę w tokenach AMB. Tak więc, im więcej pakietów dziennie uploadować (i płacić za nie) będą firmy i partnerzy za pomocą Hermesów, tym więcej tokenów AMB zarobią Apollo i Atlas.

Im większa aktywność sieci tym więcej nagród dla Masternode. Nieoficjalny kalkulator (będzie on uzupełniony), znajdziecie tutaj:
https://ambrosus.yannlevy.eu/

Model matematyczny systemu Masternode:
https://blog.ambrosus.com/ambernomics-update-dec-2018-eb155858e783

Notka prawna: Zarówno Apollo jak i wszystkie Masternode klasy Atlas otrzymują nagrody w postaci AMB za swoje usługi. Apollo dostarcza usługę weryfikacji transakcji i zachowania konsensusu sieci. Atlas natomiast przechowują dane klientów i partnerów korzystających z AMB-NETu. Za owe usługi dostają tokeny AMB.

Hermes nie otrzymuje żadnych nagród! Służy jedynie do zarządzania danymi oraz ich przesyłaniu do sieci.

Zaznaczam jeszcze raz. Masternode Apollo, jak i Atlas nie są inwestycją. Token AMB nie jest inwestycją i nigdy w takich ramach nie powinien być traktowany. AMB jest tokenem użytkowym, nie walutą, nie instrumentem finansowym!

Posiadając Masternode klasy Apollo lub Atlas, zapewniasz USŁUGĘ dla sieci AMB-NET. Jest to usługa świadczona Ambrosus’owi. Aby masternode działały, musisz posiadać konkretny (określony w dokumentacji, która pojawi się niedługo) serwer i infrastrukturę. Apollo zapewnia usługę weryfikacji sieci i transakcji, a także utrzymania zgody w ramach protokołu PoA.  Atlas natomiast zapewnia usługę przechowywania danych. Jest to bardzo ważne rozróżnienie, Masternode Ambrosus nie są inwestycją!

Skalowalność i pakiety (bundles)

Jednym z największych problemów blockchainów jest ich niska skalowalność. Za każdy razem (rzeczywistość na chwilę obecną – wraz z rozwojem technologii te sprawy na pewno ulega zmianie!), gdy chcesz zwiększyć tą cechę, musisz pójść na pewien kompromis. Albo przyspieszasz sieć i zwiększasz liczbę transakcji na sekundę, jednocześnie zmniejszając decentralizację (posiadając np. kilka głównych węzłów zarządzających wszystkimi transakcjami), albo starasz się opracować rozwiązania działające poza głównym łańcuchem, jak ma to miejsce z technologią Lightning Network.

Dygresja: tak, zdaję sobie sprawę, ze słów Satoshiego na temat możliwości skalowalnia blockchainu do rozmiarów sieci Visa bez utraty decentralizacji na głównym łańcuchu – jeżeli interesuje cię bardziej to zagadnienie, nie zapomnij poczytać o Bitcoin Cash’u – oferuje on o wiele większe bloki niż znamy to z Bitcoina, lecz jednocześnie kopia blockchainu wymaga potężnej ilości pamięci, a wynikające z tego ograniczenia mogą prowadzić do wzrostu centralizacji sieci, gdyż mniej osób będzie w stanie posiadać pełną kopię łańcucha – niemniej jest to interesujące.  

Przyjrzyjmy się więc jak do tematu skalowalności podszedł Ambrosus.

Najpierw sensory i czujniki rejestrują dane z fizycznego świata. Może to być informacja o położeniu GPS, aktualny poziom ciepła wewnątrz pojemnika, czy dane o dokonaniu weryfikacji produktu XYZ.

Dane wewnątrz AMB-NET mogą być reprezentowane w dwojaki sposób: w postaci aktyw, bądź wydarzeń.

 • Aktywa – ID obiektów (produktów, skrzyń, palet itd.)
 • Wydarzenia – warunki obiektów (temperatura, GPS, wystawienie na światło, itd.)

Zarejestrowane dane (w postaci aktyw i wydarzeń) są następnie publikowane do AMB-NETu, poprzez API Hermesa, w postaci hashów. Hashe są następnie gromadzone w postaci pakietów (ang. bundles).

Pakiety i Bloki

Pakiet może zawierać aż do 16,384 aktywów i wydarzeń. Dane w postaci pakietów generowane są i wprowadzane przez klientów i przedsiębiorców – za pomocą API Hermesa. Jeden pakiet kosztuje $12 USD i jest to cena stała. Niezależna kompletnie od fluktuacji rynkowych wartości tokenu AMB. $12 USD jest po prostu przeliczane po aktualnym kursie tokenu AMB.

Co więcej, firmy, klienci i deweloperzy, nie muszą wcale korzystać z żadnego tokenu. Jeśli chcą i jest im to na rękę, mogą korzystać z dobrodziejstw AMB-NETu bez zaglądania pod przysłowiową spódnicę – nie muszą dotykać się żadnego blockchainu czy tokenów, czy nawet posiadać własnych Masternodów Hermes. Wystarczy skorzystać z publicznych Hermesów – będzie dostępne kilka takich. Rozliczenia w $USD, w takim wypadku i tak konwertowane są pod „powierzchnią” sieci.

Zatem każdy może wybierać – wchodzić w strefę tokenu – będzie to sposób wykorzystywany przez deweloperów i programistów,  czy nie zawracać sobie głowy tokenami i dokonywać płatności za usługi operowania łańcuchem dostaw w ramach AMB-NET w walutach tradycyjnych, które później konwertowane są na tokeny już wewnątrz sieci. Sprawia to, że blockchain staje się mniej egzotyczny i bardziej przyjazny dla wszystkich. Token nadal pozostaje fundamentem AMB-NET dzięki któremu wszystko funkcjonuje. Nie rzuca się on natomiast perfidnie w oczy.

Wracając do pakietów i bloków:

Nowy blok zawiera powstaje co 5 sekund. Każdy z bloków zawiera 45-50 pakietów. Krótka matematyka jasno pokazuje, że AMB-NET jest w stanie procesować 10 transakcji na sekundę, więc szybkość przesyłania danych wewnątrz blockchainu Ambrosus to 10TPS. Jest to znacznie mniej, nawet aniżeli w Ethereum.

Jednak jest mała niespodzianka. Jeżeli czytacie w skupieniu, to na samym początku pisałem, że największym problemem blockchainów jest skalowalność – chcemy więcej transakcji na sekundę, musimy zwiększyć centralizację naszej sieci, lub rozmiar bloków co prowadzi do blockchainu zajmującego mnóstwo zasobów pamięci. Jak więc właściwie zrobić blockckchain, który zachowa swoją zdecentralizowaną naturę, jednocześnie mogąc być skutecznie wykorzystanym w zarządzaniu łańcuchami dystrybucji? Przecież takie systemy potrzebują tysięcy wejść do sieci na sekundę.

Rozwiązanie tego problemu kryje się w pakietach. W jednym bloku wpada od 45-50 pakietów. Zamiast 10 transakcji na sekundę, możemy więc nazwać to 10 pakietami na sekundę. Każdy pakiet może zawierać do 16,384 aktyw lub wydarzeń (assets&events). Aktywa i wydarzenia to pojedyncze dane wprowadzone na blockchain ze świata fizycznego, za pomocą odczytów z sensorów/skanerów. Jeden pomiar sensora (np. codziesięciosekundowa weryfikacja temperatury) to jedno „aktywo”.

Krótkie obliczenia:

16,384 aktyw i wydarzeń * 50 pakietów (liczba pakietów w pojedynczym bloku) = maksymalnie 819,200 aktywa i wydarzenia w bloku. Przypomnijmy, że blok wpada co 5 sekund. I jest to wartość maksymalna przepustowości sieci!

Taka organizacja danych powoduje, że blockchain może być rzeczywiście wykorzystany do zarządzania łańcuchami dystrybucji. Bez zbędnego spamowania sieci setkami tysięcy transakcji i zwalniania. Jednocześnie zachowując bezpieczne i stabilne 10 TPS (stabilność tak niskiej przepustowości blockchainu potwierdza 99.8% up-time’u Bitcoina przez 10 lat funkcjonowania, a także, młodszy od niego, przypadek Ethereum).

Pakiety pozwalają zachować optymalne dla zdecentralizowanej sieci 10 TPS, pozwalając w tym samym czasie, aby przez sieć mogło przepływać do 163,840 wejść danych z sensorów i czujników na sekundę. AMB-NET jest pod tym względem unikatowy.

Ambrosus Zastosowanie Przemysłowe
Wizualizacja funkcjonowania AMB-NET

Zastosowanie w przemyśle

Zachowajmy prostą formę. W przemyśle, szczególnie w logistyce, gdzie marże są niezwykle małym procentem ogólnych przychodów, a koszty trzeba redukować gdzie się da, jak najbardziej sensowne jest zapełnianie pakietów (bundles) w pełni – czyli 16,384 aktyw i wydarzeń w każdym pakiecie.

Lecz w rzeczywistości istnieją również dobra luksusowe, takie jak luksusowe zegarki, które nie wymagają takiej skalowalności. W takich przypadkach autentyczność i identyfikowalność może rekompensować zapłacenie za pełen pakiet, mimo że, umieszczamy w nim dane tylko o jednym zegarku.

Hermes Masternode to unikalna konstrukcja, która pozwala na szybką komercjalizację biznesów, aplikacji i rozwiązań korzystających z blockchainu i IoT.

W przeciwieństwie do innych klas masternode (Atlas i Apollo) masternode Hermes działa jako brama do łańcucha bloków. Przedsiębiorcy, przedsiębiorstwa itp. przesyłają / publikują swoje dane w AMB-NET, przechowują i zarządzają nimi.

Dane są przesyłane w pakiecie po stałej cenie, tak jak już to ustaliliśmy, powiązanej z dolarem – $12 USD za pakiet. Posiadając Masternode klasy Hermes, nie dostajesz żadnej nagrody, tak jak to ma miejsce w przypadku świadczenia usług dla sieci mając Masternode klasy Atlas i Apollo.

Konkretne zastosowanie węzła Hermes

W węźle Hermes chodzi o to, aby:

A) Jako klient zainteresowany AMB-NETem i technologią Ambrosus wprowadzać swoje dane do sieci, płacąc za to określoną cenę

B) Zarabiać pieniądze, budując (jako deweloper, czy biznesmen) swoją własną usługę i udostępniając ją określonemu klientowi.

Zobrazuję to prostym przykładem. Jesteś deweloperem, który przy pomocy narzędzi dostarczonych przez Ambrosus zbudował system do śledzenia konkretnego gatunku kawy pochodzącej z Wietnamskich upraw. Twoje rozwiązanie jest na tyle dobre, że znajduje się firma kawowa pragnąca z niego skorzystać w swoim własnym biznesie. Oni wprowadzają dane. Twój koszt to $12 USD za pakiet. Jednak cena jaką zażądasz od swoje klienta może być dowolna. Może to być $14 USD za pakiet, lecz również $22 USD. Wszystko zależy od tego, jak dobry będzie twój system.

System Masternode Ambrosus, unikatowa architektura Hermesa, a także zestaw narzędzi przygotowanych przez deweloperów Ambrosus sprawia, że na AMB-NET jesteś w stanie zbudować własny biznes.

Jeżeli zainteresowało cię to, przyjrzyj się bibliotece open-source na Githubie, a także odwiedź portal deweloperski Ambrosus (prace nad nim nadal trwają, a dokumentacja jest uzupełniana).

GITHUB – LINK

DEVELOPER PORTAL – LINK

Podsumowanie

Ambrosus oferuje trzy klasy Masternode:

 • Apollo – weryfikuje transakcje
 • Hermes – wprowadza dane do AMB-NET
 • Atlas – zbiera i przechowuje dane wprowadzone za pomocą Hermesa

Blockchain Ambrosus, AMB-NET posiada przepustowość 10 TPS, przy czym w każdym bloku, który następuje w 5 sekundowych odstępach, jest od 45 do 50 pakietów. Każdy z pakietów może przechowywać do 16,384 aktyw i wydarzeń – czyli odczytów z sensorów/skanerów i innych urządzeń zbierających fizyczne dane.

Koszt jednego pakietu jest stały i wynosi $12 USD.

Dzięki Masternode Hermes, jesteś w stanie budować i komercjalizować własne aplikacje i systemy oparte o AMB-NET.

Mam nadzieję, że artykuł dostarczył wam solidną dawkę wiedzy. Aby dowiedzieć się więcej, nie zapomnijcie przeczytać innych artykułów na moim blogu: SMART CITY – link.

Jeżeli zainteresowałem cię tą publikacją, nie zapomnij zostawić swojego komentarza na ten temat, a także dołączyć do mojej grupy na Telegramie (KLIK).

Jak myślicie, czy blockchain rzeczywiście przyjmie się w realnym świecie, wyjdzie poza ramy ciekawej zabawki dla geeków, a kryptowaluty wreszcie zawładną światem, tworząc nową, cyfrową i zdecentralizowaną Hegemonię Człowieka? 😛

Category: Ambrosus, Technologia
 • 0
 • 735
Adam Betka

Cześć, jestem Adam. Fascynuje się kryptowalutami i technologią z nimi związaną. Na moim blogu znajdziecie wiele ciekawych artykułów na temat Bitcoina, altcoinów, blockchaina i innych cudów na kiju.

Leave your comment