Praca w kryptowalutach – jak znaleźć, czym się kierować?

Adam Betka Kwiecień 2, 2019
2 people like this post
Praca w kryptowalutach – jak znaleźć, czym się kierować

„Zaangażowanie i praca w kryptowalutach to zrzucenie na naprawdę głębokie wody. Jest to zupełnie nowa dyscyplina nauk, połączenie wielkiego spektrum interesujących profesji. Jeżeli uda Ci się przetrwać i nauczyć pływać, zostaniesz jednym z pionierów, współtwórcą nowego systemu finansowego.”

Kryptowaluty powoli przestają już być jedynie ciekawostką dla komputerowych geeków. Od ponad dwóch lat, zaczęły stanowić potężnie rozwijający się sektor branży technologicznej. Coraz więcej firm swoją uwagę kieruje właśnie w stronę kryptowalut i technologii blockchain z nimi związanej, co sprawia, że naturalnie pojawia się również praca w tej dziedzinie.

Jeżeli pasjonujesz Cię technologia, jej wykorzystanie w finansach i życiu codziennym, a także szukasz sektora gospodarki w którym pracy będzie przybywać, a postępująca automatyzacja nie wygryzie Cię z rynku – mam dobrą wiadomość. Zatrudnienie w firmie rozwijającej technologię kryptowalut może być niezwykle ciekawym rozwiązaniem.

Jakich więc umiejętności potrzebujesz, aby zdobyć pracę związaną z kryptowalutami? Jak duży jest Polski rynek kryptowalut i na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy?

Na wszystkie z tych pytań odpowiem w dzisiejszym artykule, serdecznie zapraszam!

Praca w kryptowalutach – jak znaleźć, czym się kierować

Zanim rozpoczniesz karierę w kryptowalutach

Pierwszą, bardzo istotną rzeczą jest to, że kryptowaluty są interdyscyplinarne. Co przyszły pracownik powinien przez to rozumieć? Już wyjaśniam!

Kryptowaluty, pierwotnie stworzone, i do dziś głównie wykorzystywane, jako internetowy, globalny pieniądz, dotykają wielu sektorów gospodarki. Konkretnie mowa tutaj o sektorze finansowym, technologicznym, a także spożywczym, czy farmaceutycznym. Już dziś wiele firm pracuje nad wykorzystaniem technologii blockchain w logistyce, o czym możesz przeczytać tutaj: Blockchain rewolucja w transporcie.

Dla pełnego zrozumienia fenomenu kryptowalut, przyszły pracownik musi wyposażyć się w wiedzę z zakresu podstawowej kryptografii, dobrze jest w końcu rozumieć jak to wszystko naprawdę działa! Przy się również znajomość ekonomii, w szczególności zasad funkcjonowania globalnych rynków finansowych, psychologii rynkowej, matematyki i informatyki.

Darmowa edukacja

Choć brzmi to strasznie, większość z tej wiedzy możecie spokojnie zdobyć samemu. Wystarczy zagłębić się w świat kryptowalut i zacząć samemu używać tej technologii. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że od kompletnego laika, niemającego bladego pojęcia jaka jest różnica między giełdą, a kantorem, czym jest kryptografia i co takiego ciekawego jest w blockchainie, w niecałe dwa lata, zdobyłem wiedzę, którą jedni mogliby nazwać specjalistyczną. Co więcej, większość z tej wiedzy przyswaja się naturalnie, w procesie użytkowania kryptowalut.

„Krypto to coś więcej niż praca. To interesująca ścieżka życiowa, stwarzająca ogromne możliwości w szybko zmieniającym się świecie” – Changpeng Zhao, CEO Binance

Nie ma się jednak o co martwić. Jeżeli nie jesteście pasjonatami, a kryptowaluty traktujecie jedynie jako ciekawy, prężnie rozwijający się sektor gospodarki, bez problemowo znajdziecie w nich pracę. Fakt, że kryptowaluty są bardzo młodą technologią sprawia, że pracy jest mnóstwo, a ludzi posiadających sensowną wiedzę w tej dziedzinie brakuje.

Najciekawszą w tym wszystkim rzeczą, stanowiącą niezwykle dużą przewagę potencjalnej ścieżki kariery, jest to, że o kryptowalutach wszystkiego możemy dowiedzieć się ze źródeł dostępnych za darmo w internecie. Mowa tutaj oczywiście, nie tylko o prostych artykułach z newsami, z których możemy wyciągnąć co nieco wiedzy (o ile piszący je dziennikarz wiedział o czym pisze). O Bitcoinie, największej i najstarszej z kryptowalut, a także blockchainie dowiedzieć możemy się praktycznie wszystkiego z profesjonalnie przygotowanych filmów i poradników.

Społeczność kryptowalutowa posiada bardzo głęboko zaszczepionego ducha open-source – oznacza to, że wiele osób posiadających niezwykle profesjonalną wiedzę z zakresu kryptowalut (często są to genialni informatycy, lub bardzo oczytani pasjonaci), dzieli się nią ze światem, całkowicie za darmo.

Jeżeli więc jesteś zainteresowany pracą w branży kryptowalut, zachęcam Cię do zapoznania się z fenomenalnie przygotowaną serią instruktażową na temat blockchainu i kryptowalut, stworzoną przez obecnie największą giełdę wymiany kryptowalut na świecie: Binance Academy (LINK).

Polecam również zapoznać się z artykułami publikowanymi na tym blogu, gdyż wielokrotnie omawiam w nich, od podstaw, najważniejsze zagadnienia związane z kryptowalutami. LINK

Praca w kryptowalutach – dla kogo?

Praca nad projektem związanym z kryptowalutami nie jest dla każdego. Zaangażowanie w technologię tak nową i kontrowersyjną w oczach wielu, wymaga odwagi i hartu ducha, a także umiejętności zmierzenia się z potencjalną krytyką. Spójrzmy prawdzie w oczy. Technologia kryptowalut jest skomplikowana. Niewielu w pełni rozumie jej potencjał, a także zdaje sobie sprawę z naturalnych ograniczeń.

Jednak ci, którzy odważą się już dziś podjąć pracę w firmie związanej z kryptowalutami, pozycjonują siebie samych, jako potencjalnych beneficjentów następnej technologicznej ewolucji.

Dla kogo jest zatem taka praca?

Praca w kryptowalutach – jak znaleźć, czym się kierować

1. Informatycy i inżynierowie oprogramowania

Pierwszą kategorią ludzi świetnie nadających się do pracy w kryptowalutach są informatycy, inżynierowie oprogramowania, analitycy danych, czy matematycy zajmujący się w szczególności technikami statystycznymi.

Ich praca polegać będzie na tworzeniu odpowiedniego oprogramowania, w tym samego blockchainu, praca nad kodem źródłowym kryptowaluty, lub implementacja tradycyjnego oprogramowania w świat kryptowalut.

Programistów zajmujących się kryptowalutami możemy podzielić na dwie specjalizacje: Blockchain Core i Business Developer.

Pierwsza z kategorii, zajmuje się programowaniem kryptowaluty, bada jej funkcjonalność w rozproszonej sieci użytkowników, monitoruje wydajność i przepustowość blockchainu. Zajmuje się budowaniem protokołów najczęściej w oparciu o najnowsze standardy znane z Ethereum, ma zatem do czynienia z językiem Solidity.

Przykładowo, deweloper Blockchain Core w Ambrosus, odpowiedzialny jest za architekturę blockchainu, ekonomię tokenu czy system Masternodes zasilający całą zdecentralizowaną sieć.

Z drugiej strony Business Developer, korzysta ze standardowych języków programownia, takich jak C++, Java, Python, R. Buduje on aplikacje za klientów, oprogramowanie dla giełd i kantorów wymiany kryptowalut, a także dostarcza produkty łączące tradycyjne oprogramowania i systemy z blockchainem.

Programiści, jako osoby odpowiedzialne za najbardziej fundamentalną stronę kryptowalut, mogą liczyć na najlepsze wynagrodzenia. Dokładne liczby znajdziecie na końcu, w podsumowaniu artykułu.

Praca w kryptowalutach – jak znaleźć, czym się kierować

2. Doradcy technologiczni i finansowi

Kryptowaluty nie mogłyby się prężnie rozwijać bez inteligentnych i mądrych ludzi podpowiadających inwestorom i inżynierom w co warto inwestować i jakie oprogramowanie ma szansę zaistnieć.

Niestety, aby stać się doradcą w dziedzinie kryptowalut potrzebujemy ogromnego doświadczenia i znajomości rynku. Krypto, jako niezwykle młoda dziedzina, pełna jest nieudaczników podających się za wytrwanych ekspertów. Dlatego firmy poszukujące doradców technologicznych powinny mieć się na baczności i jak nigdzie indziej sprawdzać kandydatów. Jednak kiedy już znajdą właściwego, postarajcie się, aby został!

O wiele większe pole do zaistnienia będą mieli w przyszłości doradcy finansowi obeznani w rynku kryptowalut. Specjalistyczna wiedza takich osób, pozwoli inwestorom indywidualnym podejmować decyzje finansowe na wielce ryzykownym rynku jakim są kryptowaluty. Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z ogromnym ryzykiem, a wahania kursów w przypadku kryptowalut charakteryzujących się niewielką płynnością mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent w ciągu doby.

Na tak zmiennym rynku, potrzebne jest ogromne doświadczenie, jednak fundusze kapitałowe wysokiego ryzyka, coraz częściej przedstawiają rynek kryptowalut jako świetną okazję do lokowania kapitału. Mowa tutaj o inwestycjach długoterminowych jak i krótko i średnio terminowym handlu parami walut.

3. Praca dla doradców prawnych

Nowatorski charakter kryptowalut, a także fakt, że są wynalazkiem z pogranicza technologii i finansów sprawia, że wątek na forum.bitcoin.pl na temat poprawnych rozliczeń podatkowych transakcji kryptowalutami obejrzało już 250 tysięcy osób. Natomiast filmy i artykuły podejmujące temat poprawnego rozliczania kryptowalut w świetle polskiego prawa podatkowego są tymi najbardziej popularnymi.

Istnieje ogromne zapotrzebowanie na prawników posiadających wnikliwą wiedzę z tego obszaru, także nawet jeżeli nie jesteś zbytnio zainteresowany techniczną stroną kryptowalut, masz szansę odnaleźć się jako osoba obeznana z nimi od strony prawnej.

Nawet „specjaliści” z Urzędu Skarbowego mają problem z poprawnym zakwalifikowaniem kryptowalut w normy podatkowe, więc gdzie w tym bałaganie ma się odnaleźć zwykły obywatel?

Nie obejdzie się oczywiście bez odrobiny wysiłku. Prawnik zajmujący się kryptowalutami musi posiadać dogłębną wiedzę na temat funkcjonowania transakcji kryptowalutowych, giełd czy portfeli. Jest to więc wielka szansa na ciekawą i przyszłościową pracę. Nie tylko jesteście w stanie zarobić porządne pieniądze, lecz również, czego jestem pewien, taka pomoc byłaby wielce wychwalana przez całą polską społeczność kryptowalut.

Praca w kryptowalutach – jak znaleźć, czym się kierować

4. Osoby zaangażowane w logistykę

Blockchain coraz częściej wymieniany jest jako rozwiązanie w wielu problemach z jakimi zmaga się branża logistyczna. Blockchain jest świetnym rozwiązaniem w bezpiecznym przechowywaniu danych o produktach, zawierających się w całym łańcuchu dystrybucji. W dodatku robi to lepiej, aniżeli tradycyjne metody.

Jak blockchain zmienia branżę logistyczną na świecie i w Polsce możecie przeczytać w raporcie dostępnym na blogu. Analizuje w nim jak dokładnie blockchain jest w stanie rozwiązać jeden z największych problemów współczesnych łańcuchów dostaw w Polsce: Problem odwróconego łańcucha dostaw w farmaceutyce. Setki miliony złotych zdefraudowane, tysiące chorych czekających na specjalistyczne leki. To tylko część z problemów jakie implementacja blockchainu w branży logistycznej może pomóc rozwiązać.

Praca w kryptowalutach – design

5. Designerzy

Jeżeli miałbym wymienić jakiego czynnika najbardziej brakuje kryptowalutom to powiedziałbym, że jest to design. Tak, obskurne interfejsy użytkownika i nie-intuicyjne aplikacje powodują, że adopcja kryptowalut postępuje wolnej, aniżeli by mogła.

Podobnego zdania jest Jack Dorsey, miliarder i założyciel Twittera, który powołując ostatnio do życia nową firmę pod nazwą SquareCrypto, zwrócił uwagę na brak dobrego UI i designu w kryptowalutach.

Graficy i projektanci mają zatem ogromne szanse na zatrudnienie w firmach kryptowalutowych, gdyż coraz więcej z nich zdaje sobie sprawę jak krytycznym czynnikiem w odbiorze przez użytkownika ich pracy jest design.

Kryptowaluty potrzebują piękna, lecz dopiero teraz użytkownicy zaczynają zdawać sobie z tego sprawę. Twój funkcjonalny i przejrzysty interfejs giełdy bądź aplikacji opartej o blockchain, nie zmieni świata jeżeli będzie on brzydki dla oka.

Praca w kryptowalutach –VR

6. Kreatorzy Światów Wirtualnych

Projekty kryptowalutowe, takie jak Decentraland, przenoszą blockchain na zupełnie inny poziom – poziom Wirtualnej Rzeczywistości. Użytkownik dostaje do swojej ręki wirtualny świat. Dzięki natywnej kryptowalucie Decentraland’u, jesteśmy w stanie kupować ziemię i przestrzeń. Każdy taki zakup odnotowany jest na blockchainie, dzięki czemu raz zakupiona własność, przypisana jest do użytkownika na stałe. Dobrym skojarzeniem będzie nieco futurystyczny i bardziej zaawansowany Minecraft oparty o zasady funkcjonowania prawdziwej ekonomii.

Projekty takie jak wyżej wymieniony Decentraland, stwarzają okazję do powstawania zupełnie nowych zawodów. Już niedługo, będziemy w stanie zobaczyć oferty pracy dla kreatorów światów wirtualnych. Wysoce kreatywni artyści i architekci VR będą w stanie przenieść swoje pomysły i scenerie wprost w świat VR – a dzięki platformom takim jak Decentraland, ich praca zostanie lukratywnie nagrodzona.

Rozwój globalnych światów wirtualnych, opartych o blockchain, sprawia, że ich kreatorzy, będą w stanie pochwalić się swoją pracą przed milionami użytkowników z całego świata. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak za kilka lat, przy pomocy najnowszego urządzenia do projekcji VR, zanurzamy się w piękne cyfrowe światy, których inżynierowie okrzyknięci zostaną nowymi Da Vinci.

Praca w kryptowalutach - media społecznościowe

7. Specjaliści od mediów społecznościowych

Każdy nowopowstający projekt bądź firma kryptowalutowa, potrzebuje stałego kontaktu z użytkownikami oraz klientami. Dlatego normą jest zatrudnianie przez firmy rozwijające technologię kryptowalut, co najmniej, kilku osób odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie mediów społecznościowych  (zazwyczaj stanowią oni mały zespół, bądź połączeni są z działem marketingowym).

Portale na takich stronach jak Facebook, Twitter czy nawet Instagram, stały się globalną wizytówką firmy. Trend ten widoczny jest jeszcze mocniej w przypadku kryptowalut, jako że, wiele z projektów i inicjatyw prowadzonych w tej branży (jak chociażby rozwijanie kodu źródłowego większości z kryptowalut znajdujących się w top10) odbywa się w skali całego świata – programiści i członkowie społeczności z każdego zakątku Ziemi, pracują przez całą dobę, aby rozwijać technologie kryptowalut.

Nie trudno jest więc sobie wyobrazić, jak kluczową rolę odgrywa dobra komunikacja przedstawicieli projektu z deweloperami rozproszonymi pomiędzy wiele krajów.

Osoba odpowiedzialna w takiej firmie za media społecznościowe, dba o wizerunek firmy i jej postrzeganie na arenie międzynarodowej, trzyma pieczę nad sprawną wymianą informacji – dostarcza wszystkie ważne dane w postaci krótkich notek, opracowań czy artykułów publikowanych poprzez firmowe konta na portalach społecznościowych, a dzięki swoim umiejętnością z zakresu SEO i Copywritingu sprawia, że firma kryptowalutowa zaczyna być rozpoznawana, a jej misja i oferta biznesowa dociera do nowego grona klientów.

W przypadku firm, posiadających swój własny token, jest to o tyle ważne, że każda osoba śledząca twój projekt w mediach społecznościowych, może być również potencjalnym inwestorem lub posiadaczem twojej kryptowaluty. Dlatego przejrzysta i klarowna komunikacja firmy kryptowalutowych ze stron na portalach społecznościowych to podstawa. 

Wymagania: zazwyczaj wymagany jest magistrat z Zarządzania lub Komunikacji, znajomość SEO, narzędzi analitycznych, a także specyfikacji społeczności kryptowalut.

Praca w kryptowalutach, a zarobki

Firmy zatrudniające specjalistów od kryptowalut i blockchainu są w stanie zapłacić za nich całkiem nieźle. Według raportu Paysa, osoba dopiero rozpoczynająca swoją karierę z pracą w dziedzinie kryptowalut, może liczyć średnio na zarobki rzędu 19 tysięcy miesięcznie (na świecie). Najlepiej zarabiający, zazwyczaj pracownicy działów odpowiedzialnych za oprogramowanie i bezpieczeństwo, mogą liczyć na nawet 44 tysięcy miesięcznie.

Jak jednak wygląda sprawa zatrudnienia w Polsce?

Junior Social Media Specialist, albo Junior Digital Content Specialist (a więc dopiero zaczynające osoby odpowiedzialne za media społecznościowe lub tworzenie materiałów, np. wpisów na bloga projektu) mogą liczyć na zarobki w okolicach 4500-7000 PLN.

Oferty pracy dla programistów i specjalistów IT, pracujących nad implementacją rozwiązań opartych na technologii blockchain, rozpoczynają się od ok. 16 tyś. PLN, przy czym średnio, w Polsce programista jest w stanie zarobić w firmie związanej z kryptowalutami, ok. 22 tyś. PLN.

Zarobki prawników świadczących usługi prawne z zakresu kryptowalut są niestety nieoficjalne, lecz, jak wynika z danych zgromadzonych w roku 2017-2018 w oparciu o oferty pojawiąjące się na największym polskim forum kryptowalutowym, popyt na takie usługi jest niebywale wysoki. Wynika to głównie z nieścisłości polskiego prawa, a także trudności z rozliczaniem handlu i płatności dokonywanych kryptowalutami.

Chciałbym również zaznaczyć, że nie ma obecnie na polskim rynku wielu speców od prawa obeznanych w kryptowalutach, dlatego wprawny prawnik znajdzie więc w kryptowalutach świetnie płatną niszę.

Gdzie szukać ofert pracy?

Najlepiej jest sięgnąć po tradycyjne wyszukiwarki ogłoszeń o prace, takich jak Pracuj.pl, Indeed.com, czy Likedin. Wystarczy wpisać hasła takie jak blockchain, a z pewnością znajdziecie odpowiednie oferty.

Możecie również sprawdzić ogłoszenia o pracę na największym polskim forum zrzeszającym społeczność kryptowalutową – znajdziecie tam wielu przedstawicieli polskich firm zajmujących się branżą. LINK

Podsumowanie

Kryptowaluty stwarzają ogromny rynek pracy. Praca ta, mająca charakter interdyscyplinarny, poszerzy nie tylko drastycznie wasze horyzonty i wrzuci was w wir pionierskiej technologii, lecz również ma szansę zapewnić świetne wynagrodzenie.

Jeżeli jesteś zainteresowany pracą związaną z kryptowalutami, zachęcam serdecznie do zapoznania się z ofertami pracy przygotowanymi przez Ambrosus. Poszukujemy uzdolnionych specjalistów IT, business deweloperów i przedsiębiorców chcących wykorzystać nasze oprogramowanie do zbudowania zdecentralizowanych aplikacji. Aplikuj tutaj: Ambrosus Job

Zapraszam również do dołączenia do naszej grupy dyskusyjnej na Telegramie, w której to znajdziecie wiele ciekawych rzeczy związanych z kryptowalutami, poszerzycie swoje rozumienie i wiedzę z tej dziedziny i będziecie mieli okazje porozmawiać z weteranami! Ambrosus Polska – link.

Category: Blockchain, Technologia
  • 0
  • 825
Adam Betka

Cześć, jestem Adam. Fascynuje się kryptowalutami i technologią z nimi związaną. Na moim blogu znajdziecie wiele ciekawych artykułów na temat Bitcoina, altcoinów, blockchaina i innych cudów na kiju.

Leave your comment