Zastanawiałeś się czym jest Bitcoin?

Adam Betka Maj 10, 2019
2 people like this post
Czym jest Bitcoin

Bitcoin jest pierwszą w historii kryptowalutą. Działa on, dzięki wynalazkowi nazwanym siecią blockchain. Co robi Bitcoin? To proste. Pozwala ci wysyłać i odbierać „wartość”, w dowolnym miejscu na świecie, wykorzystując jedynie komputer i połączenie internetowe.

Dlaczego Bitcoinowi przypisuje się miano rewolucyjnego? Ponieważ odmiennie od każdego narzędzia do wysyłania pieniędzy przez internet, działa on bez potrzeby powierzania zaufania w pośredników. Brak jakichkolwiek korporacji obsługujących nadaną płatność oznacza, że Bitcoin jest pierwszą w historii publiczną, cyfrową infrastrukturą finansową. Mówiąc publiczną, mam na myśli – dostępną dla każdego i nie posiadaną przez nikogo.

Potrzeba publicznej infrastruktury finansowej

Ludzie mają publiczną infrastrukturę dla informacji, stron internetowych, e-maili – nazywa się ona internetem. Lecz jedyną publiczną infrastrukturą do płatności jaką posiadamy jest gotówka, fizyczne, papierowe banknoty i monety. I działają one, jedynie w przypadku bezpośrednich transakcji między dwoma osobami. Przed Bitcoinem, jeżeli chciałeś zapłacić komuś zdalnie – przez telefon, internet – nie mogłeś wykorzystać żadnego publicznego systemu. Musiałeś zdać się na prywatny bank, który otworzy swoje cyfrowe księgi rozrachunkowe i wprowadzi transakcję, która obciąża twoje konto, jednocześnie przekazując wirtualny zapis pieniędzy określonej osobie. Jeśli zaś nie używacie obaj tego samego banku, transakcja będzie musiała pokonać drogę przez wiele banków i wiele ksiąg rozrachunkowych.

W przypadku Bitcoina, księgą rozrachunkową jest publicznie dostępny blockchain, z którego korzystać mogą wszyscy. Wystarczy dodać do niego swoją transakcję, wysyłając bitcoiny do kogokolwiek zechcemy. Może to zrobić każdy, nie zważając na kraj pochodzenia, kolor skóry, płeć, zdolność kredytową, religię, czy sytuację gospodarczą w regionie zamieszkania. Wystarczy utworzyć prosty adres Bitcoin i już możesz odbierać transakcję od dowolnej osoby na całej Ziemi. Jeżeli to ty zechcesz wysłać komuś bitcoiny, twoja jedyna opłata to kilka centów dla tzw. „górników”, którzy mocą obliczeniową swoich komputerów, umieszczają transakcję w ogólnoświatowej, publicznej sieci.

Co to jest Bitcoin
Bitcoin to pierwszy w historii publiczny pieniądz – waluta dla wszystkich

Bitcoin jest dla każdego

Bitcoin to pierwszy w historii, publicznie dostępny, cyfrowy pieniądz. Czy jest perfekcyjny? Oczywiście, że nie. E-mail również takim nie był, kiedy wynaleziono go w 1972 roku. Bitcoin nie jest również najlepszym pieniądzem w każdym wypadku, nadal nie jest szeroko akceptowalny. Jego wycena w stosunku do walut takich jak USD czy EURO także nie jest zawsze stabilna. Jednak Bitcoin działa, od 10 lat jest bezpiecznym i jedynym jaki dotychczas mamy publicznym pieniądzem, nie kontrolowanym przez nikogo, lecz dostępnym dla wszystkich.

BTC jest dla każdego. Nie zna podziałów kulturowych. Nie wyklucza z globalnego systemu finansowego nikogo. Dla tych, którzy wcześniej byli przez ten system odrzuceni, stanowi cyfrowy paszport, dzięki któremu mogą ponownie, w łatwy sposób, wysyłać i odbierać pieniądze.

Często słychać głosy jakoby Bitcoin byłby nagminnie wykorzystywany przez kryminalistów. Szybko jednak możemy przekonać się, że jest on ostatnim narzędziem jakie powinni wykorzystywać przestępcy. W rzeczywistości jest bardziej publiczny, transparentny i przejrzysty od zwykłych pieniędzy. Każda transakcja dokonana bitcoinami pozostaje zapisana w sieci już na zawsze. Bitcoin, w czasach gdy obdzierani jesteśmy z prywatności na każdym kroku, daje nam dobrodziejstwo pozostania niezauważonym. Posiadany przez nas adres bitcoinowy, niemożliwy jest do połączenia z naszą prawdziwą tożsamością, jeśli zachowamy zwykłe środki ostrożności.

Błyskawiczne wejście w globalny świat finansów

Bitcoin, jak żadne inne narzędzie, pozwala nam momentalnie wejść w świat finansów. Po ponad dwóch latach interesowania się Bitcoinem, doznałem ostatnio szoku, kiedy to będąc w banku i chcąc założyć zwyczajne konto, musiałem poświęcić prawie godzinę na wypełnianie formalności. Założenie konta w Bitcoinie trwa 30 sekund. Nie ma formalności. Nikt nie prosi o wszystkie twoje dokumenty, nie pyta skąd i dlaczego masz pieniądze. Bitcoin to po prostu oprogramowanie, które spełnia swoją rolę – jest globalnym pieniądzem.

Za pomocą aplikacji takich jak Messenger czy Whatsupp możemy wysyłać wiadomości do dowolnej osoby na Ziemi, w kilka sekund. Dlaczego jednak nie możemy robić tego samego z pieniędzmi? Transfer w obrębie tego samego kraju zazwyczaj pojawia się następnego dnia. I zapomnij o przekazywaniu pieniędzy w ciągu nocy, weekendu lub świąt. Czyż nie jest to lekko frustrujące? Wysłanie bitcoinów zajmuje 15 min. W najgorszym przypadku musisz poczekać godzinę. Bitcoina możesz wysłać w każdy dzień tygodnia. O dowolnej porze dnia. Nie pytając nikogo o zgodę.

Bitcoin i kryptowaluty które przyszły po nim, zwiastują nową formę w ewolucji pieniądza. Technologia pójdzie do przodu. Wystarczy zaczekać, aż nowourodzone pokolenie, przyjdzie na świat w którym pieniądze można wysyłać przez internet, do kogo tylko chcemy, natychmiastowo. Będzie to dla nich naturalne, tak jak dla dzisiejszych dzieci, naturalny stał się kontakt z siecią, smartfonami, ekranami.

Choć przyszło nam żyć w czasach pokoju i dobrobytu, nie zapominajmy jak kruchy on jest. Jakim cierpieniem został zbudowany. I jak łatwo może nam zostać odebrany. A kiedy do tego dojdzie, przyda nam się pieniądz, który nie jest zależny od nikogo. Którego nie da się zablokować.

Bitcoin jest zwiastunem poważnych zmian jakich będziemy obserwatorami. Tak jak internet zmienił od podstaw komunikację, tak Bitcoin i jego następcy zredefiniują pojęcie pieniądza. Jednak nie liczcie na żadne fajerwerki. Nie oczekujcie przełomowego momentu, kiedy ktoś wejdzie na scenę i powie: „Stało się!”. Są to fundamentalne zmiany nie tylko w fizycznej architekturze rozliczeniowej, lecz również w sposobie naszego myślenia o pieniądzach. Proces ten będzie powolny. Rozpoczął się ponad 10 lat temu. A zegar tyka.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o kryptowalutach i Bitcoinie, zapraszam do zapoznania się z resztą artykułów mojego autorstwa:

Przekonam Cię do Bitcoina (KLIK!)

Czy rządy uczynią gotówkę nielegalną? Wywiad (KLIK!)

Category: Poradniki
  • 1
  • 807
Adam Betka

Cześć, jestem Adam. Fascynuje się kryptowalutami i technologią z nimi związaną. Na moim blogu znajdziecie wiele ciekawych artykułów na temat Bitcoina, altcoinów, blockchaina i innych cudów na kiju.

Leave your comment

Comments (1 people commented this post)

  • avatar image

    zdch z forum bitcoin.pl

    Maj 10, 2019 Reply
    1) Przede wszystkim BTC to nie Bitcoin. Bitcoin nie miał SegWita, nie miał replace by fee i innych idiotycznych "dodatków". Kto ma rozum niech sam zweryfikuje jaki ticker ma obecnie oryginalny protokół Bitcoina, to nie jest BTC. 2) Piszesz, że "BTC jest dla każdego. Nie zna podziałów kulturowych. Nie wyklucza z globalnego systemu finansowego nikogo." To nieprawda. Jeśli nie stać Cię na fee w wysokości minimum kilkudziesięciu centów za transakcję, nie skorzystasz z BTC. Na tę chwilę fee wynosi ponad 1,5 dolara nie gwarantuje że transakcja zostanie zaakceptowana w 6 najbliższych blokach. Info z https://bitcoinfees.info/ Większość krajów afrykańskich, generalnie biednych krajów jest wykluczona. 3) Wysłanie Bitcoinów to są sekundy. Wysyłanie BTC trwa godziny, chyba że płacisz więcej niż w banku. Ekonomicznie bez sensu. 4) BTC nie jest niezależne. Blockstream ma pełną władzę nad protokołem, stąd też dodatki w kodzie w stylu SegWit, lub podpisy Schnorra.